Už podruhé za sezonu jej někdo vyrval z hadovy tlamy a odnesl – asi jako suvenýr. „Zavařil" tak občanskému sdružení Brandýs ve světě, které přírodní bludiště provozuje. Skulpturu musí opravit. Brandýští nyní přemýšlejí, jak problém se „zakázaným ovocem" vyřešit jednou provždy.

Had uprostřed brandýského labyrintu.Had uprostřed brandýského labyrintu.

Had s jablkem… a bez jablka. Foto z loňského a letošního roku: Kateřina Fišarová

„Musíme zvolit jiný, tvrdší materiál. Původní jablko bylo z měkčího selenitu a šlo ´ukroutit´. To nové už natvrdo přivaříme, aby nešlo utrhnout," nastínil možné řešení předseda sdružení Zdeněk Držmíšek. Povzdechl si, že takové vandalské kousky přijdou občanské sdružení na poměrně hodně peněz, kamenné jablko je dělané na zakázku. „Do labyrintu jezdíme rádi. Nechápu, jak to někdo mohl udělat," kroutí hlavou nad nesmyslnou krádeží jedna z pravidelných návštěvnic Katka Fišarová.

Skulpturu opraví

Opravu komplikuje skutečnost, že už začala hlavní sezona a přírodní labyrint je otevřen každý den. Předseda sdružení předpokládá, že se jablko do hadovy tlamy vrátí zhruba do dvou týdnů. Labyrinty vznikají jako místa pro zklidnění a meditaci. Ten brandýský vysazený z habrů byl inspirován knihou Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Vyhnou se mu pro příště vandalové a zloději? „Můžeme jen doufat," dodal Zdeněk Držmíšek.

Brandýské mámení

Sdružení Brandýs ve světě nyní soustředí síly na přípravu multižánrového festivalu Brandýské mámení, který už po třinácté uspořádá první víkend v září. Nabídne opět zajímavá hudební vystoupení, divadlo či výstavy. Chybět prý nemá ani překvapení, nová knížka vydaná brandýským autorem.