Zdravotnická záchranná služba vyjíždí v kraji nejméně jednou týdně k pracovnímu úrazu. Nešťastná náhoda, ale často bohužel i nedbalost hrají rozhodující roli.

Od začátku letošního roku přijali policisté oznámení o padesáti pracovních úrazech, ke kterým došlo na území okresu. „Třiadvacet z nich se řešilo jako trestné činy, to znamená, že tam došlo k zanedbání, ne všechny ale byly postaveny před soud. Jeden případ byl řešen jako přestupek, šestadvacet pouze záznamem, informativně,“ zapátrala ve statistikách policejní mluvčí Eva Sichrová.

Z její zkušenosti plyne, že často dochází k pracovním úrazům především ve stavebnictví nebo při manipulaci s technikou. „Stává se to například při manipulaci s technikou na pile nebo s vysokozdvižným vozíkem,“ upřesnila Eva Sichrová. Její slova potvrdil i vedoucí lékař pardubické záchranky Otomar Kušička. „K pracovním úrazům dochází nejčastěji ve dvou oblastech. První je průmyslová výroba v jakékoli podobě. To znamená obory, kde se pracuje s chemikáliemi nebo se stroji a tak dále, druhou oblastí je stavebnictví, tam dochází k zásypům a pádům. Možná je tu ještě třetí oblast, která je nejvzácnější, ale pořád se tam s úrazy setkáváme, a to je zemědělství,“ uvedl lékař.

Teoretické závěry potvrzuje i zatím poslední případ, ke kterému došlo v pondělí v Chocni. Muž se tam zřítil ze střechy. Daň nejvyšší zaplatil v zaměstnání v létě pracovník pily v Nekoři, kterého zasypalo dřevo. V šetření je stále případ z května, kdy se při rekonstrukci objektu v centru Ústí nad Orlicí zřítila římsa i s pracovníkem firmy, která opravu prováděla. Těžce zraněný muž byl dlouho udržován v umělém spánku. Teprve nedávno byl propuštěn do domácího léčení a nyní bude vyslýchán policií. Předmětem šetření bude, zda došlo k cizímu zavinění, a tedy k ublížení na zdraví. Otázkou porušení bezpečnosti práce se v tomto případě zabýval příslušný inspektorát.