Obecní úřady v Olešnici a Orlickém Záhoří získaly každý po jedné rolbě na úpravu běžeckých tratí. Většina peněz na novou techniku přišla z Evropské unie.

Běžkaři se tak mohou těšit na kvalitnější trasy. „Rolby určitě přinesou velké zlepšení, kvalita tratí upravovaných rolbami a bez nich se nedá srovnávat,“ popsal situaci starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Obecní úřad v Olešnici pronajme rolbu lyžařskému areálu Čihalka, který se stará o udržování běžeckých tratí. „Dohodli jsme se na pronájmu. Díky rolbě můžeme zajistit lepší tratě, vybudována bude i jedna zcela nová,“ pochvaloval si provozovatel areálu Čihalka Michal Španěl. Nová trasa povede od Čihalky do centra Olešnice. Běžecký okruh bude otevřen již tuto sobotu 21. února ve 13 hodin v areálu Čihalka. „Jsme rádi, když se v obci něco děje. Areálu Čihalka se daří a nezbývá než popřát, aby tomu tak bylo i nadále,“ uvedla starostka Olešnice Eva Skalická.

Kromě dvou českých obcí vyjedou nové rolby také na běžecké tratě ve dvou blízkých polských městech. I jim přispěla na jejich nákup Evropská unie. Díky lepší technice si mohou provozovatelé běžeckých tras v Orlických horách lépe rozdělit úpravu a trasy na sebe vzájemně napojovat.

„Na české straně je prostor rozdělený na čtyři části – jednu upravuje Olešnice, další Orlické Záhoří, Deštné a Říčky. S novými rolbami bude kvalita tratí v jednotlivých oblastech srovnatelná,“ dodal Špinler.

Zatímco olešnická rolba se veřejnosti představí tuto sobotu při příležitosti otevření nové trati, ta z Orlického Záhoří předvede svou práci na závodech v Deštném. Ty se uskuteční 28. února.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ