“Nápad jsem nosil v hlavě dlouho, baví mě budovat,” řekl autor projektu Jan Myšák. Prý ho „nakopnul“ covid. Lidé začali hodně sportovat a zajímat se o to, jak to vypadá v okolí, protože jinam nemohli. Na kopci za vesnicí koupil pozemky na nichž začal sázet stromy. Další nápady přicházely postupně.

Nové cyklodepo bude na kopci nad cestou k bývalému libchavskému letišti. Autům je vjezd na cestu lemovanou lipami zakázán, cyklisté musí odbočit z cyklostezky z Ústí nad Orlicí. Plac nad alejí zatím slouží pro odpočinek v přírodě. Jsou tu atrakce pro děti, lavičky i ohniště, všechno výsledky řezbářské práce.

“Rádi sem s dětmi chodíme. Je skvělé, že projekt podporuje životní prostředí a sází se stromy,” zhodnotila místní Radka Gupková.

Cyklisté se depa dočkají v průběhu září. “Budeme instalovat malou fotovoltaickou elektrárnu. Kolaři budou mít možnost dobít si elektrokolo nebo telefon,” vysvětlil Myšák. V depu bude k dispozici také nářadí na opravu kol a malý kompresor. Vznikne tu i dřevěný přístřešek.

Ačkoliv se starosta Českých Libchav Jan Krčmář vyjádřil, že jde o soukromou záležitost, obec projekt Myšákových přesto podporuje. Na hotovou alej bude dohlížet dřevěná socha anděla, kterou obec koupila.

V novém cyklodepu si dobijete kolo ve fotovoltaice. Rodina z České Libchavy ho nabídne bezplatně. Na snímku jsou atrakce pro děti.V novém cyklodepu si dobijete kolo ve fotovoltaice. Rodina z České Libchavy ho nabídne bezplatně. Na snímku jsou atrakce pro děti.Zdroj: Jan Myšák

“Je to něco nového, v minulosti byly pokusy o něco podobného i ze strany Regionu Orlicko - Třebovsko. Uvidíme postupem času,” komentoval Krčmář.

Bývalý starosta obce Luděk Vincenz doplnil, že šlo vždy pouze o úvahy a projekt podobného charakteru tu chyběl.

Celý projekt financuje rodina Myšákových sama. “Když tady lidé odpočívají, sedí na laviččce a čtou si, to nám dělá radost. Udělat radost druhým je lepší, než mít peníze na účtu,” řekl Myšák. Vstup do areálu je pro všechny bezplatný, stejně jako všechny služby, které bude v budoucnu nabízet.

Návštěvníci mohou projekt podpořit finančním příspěvkem na transparentní účet. Informace naleznou na místě. “Když někomu depo vytrhne trn z paty a bude chtít nějakým způsobem poděkovat, budu rád,” dodal Myšák.

“Každá nová věc je pro obec přínosná, zároveň ji zviditelní. Jako Českolibchavák projekt vítám a obdivuji za nezištnost,” sdělil Vincenz.