O přízeň voličů se tam totiž uchází tolik kandidátů, kolik je míst v zastupitelstvu. Především na malých obcích musí někdy kandidáty doslova přemlouvat, aby bylo možné sestavit kandidátku, jinde jdou do voleb nezávislí kandidáti sami za sebe. Po jedné kandidátce se podařilo sestavit například v Anenské Studánce, Bošíně, Džbánově, Hrádku, Lukavici, Písečné, Oucmanicích nebo Vraclavi. Nezávislí kandidáti jdou do voleb třeba v Bučině, Hejnicích, Jehnědí nebo Nových Hradech. Výjimkou nejsou ani obce, kde se proti sdružení či straně postavil jeden nezávislý kandidát.

V Bučině má sedm nezávislých kandidátů křeslo v zastupitelstvu jisté. Starosta Jaroslav Teplý připouští, že to umožňuje prožívat volby v klidu a hlasování brát jako „hitparádu oblíbenosti“. „V minulosti vždycky vyšlo, že bylo aspoň o jednoho, dva kandidáty navíc, letos se bohužel nepodařilo nikoho dalšího sehnat. Měl by to být zájem lidí se tam tlačit, když to podle některých děláme blbě,“ říká s humorem starosta.

„Své jisté“ má i jedenáct kandidátů v Lukavici, kde se podařilo sestavit jedinou kandidátku poprvé od roku 1994. Ještě vloni o přízeň voličů bojovaly aspoň dvě, v minulosti dokonce ještě víc. „Můžeme volby prožívat klidněji, ale zároveň chápu nářky občanů, kteří si stěžují, že nemají z čeho vybírat. Pocit, že si mohou vybrat, patří k volbám. Mrzelo mě ale, že to dávali za vinu našemu sdružení, že máme jenom jednu kandidátku. Nebyli informovaní, že nemůžeme dát víc kandidátů než jedenáct. Říkali, ´Proč jste jich tam nenapsali aspoň osmnáct, ať si máme z čeho vybírat?´,“ komentuje situaci starostka Ilona Severová. Čím to je? I ona si klade tuto otázku. Prý možná obecným nezájmem o věci veřejné. Ilona Severová se také obává, že lidé v obcích, kde je jen jedna kandidátka, nejsou dostatečně informováni jak volit. „Kde je jen jedna kandidátka, musí lidi na lístku udělat aspoň jeden křížek, označit stranu nebo jednoho kandidáta. Nemůžou hodit jen prázdnou kandidátku, to by byl lístek neplatný, a to nikde nezaznělo,“ upozorňuje starostka.