Od první srpna zaplatí lidé za kubík padesát korun s daní.

Zdražení

Cenu vody nezdražíme, říkali radní v Litomyšli. To jim ale vydrželo jen několik měsíců. Nyní je vše jinak. „Provozovatel kanalizační a vodovodní sítě hovořil o možném propadu v tržbách v letošním roce. Kvůli ekonomické krizi jsme ale ke zdražení nepřistoupili. Propad činí nyní už asi čtvrtinu. Náklady rostou a teď musíme cenu zvýšit. Myslím, že to lidé pochopí,“ vysvětlil starosta Michal Kortyš. Jedná se o nárůst zhruba o osm korun za kubík vody.

Tržby za vodné a stočné klesají podle odborníků razantněji, než předpokládali. „V současné době už nemůžeme dodržet výši nájemného, které je odváděné městu. Tím by došlo k narušení rozpočtu na letošní rok. Navíc bychom ani v následujících letech neudrželi příjmy na úrovni, jež zabezpečí spolufinancování připravované akce rozšíření kanalizačních sítí a rekonstrukce čistírny odpadních vod. Její nutnost vyplývá z nových zákonných norem Evropské unie,“ sdělil Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního hospodářství litomyšlské radnice. V Litomyšli zdražovali vodné a stočné naposledy vloni prvního ledna. Od té doby mírné propady v tržbách kompenzovali snižováním nákladových položek i nájemného. Jestli budou v Litomyšli cenu zvyšovat i v lednu 2010, starosta Michal Kortyš zatím neví. Evropská unie, která poskytne dotaci na čistírnu odpadních vod, ovšem počítá s cenami v rozmezí od sedmdesáti do sta korun za kubík.

I po zdražení ale zůstává cena srovnatelná s okolím. V Moravské Třebové lidé platí 56 korun, ve Svitavách 51,86 a v Poličce 60,90 korun.