Průvodce městem

Pořadatelé zpřístupní zámek, světničku Járy Cimrmana i kapli svatého Jana Nepomuckého. K nultému ročníku akce motivované Mezinárodním dnem památek 2013 se přihlásili také majitelé středověké tvrze Orlice a Muzea řemesel. Pamětihodnosti ve městě a okolí ukáže turistům průvodce, který bude vycházet na vytipovanou trasu v 10 a 14 hodin. Sraz je před městským muzeem. „Při prohlídce lidé navštíví i Kopeček, který je dominantou města. V kapli bude právě probíhat malířský a fotografický plenér," upozornil na jeden ze zajímavých bodů programu ředitel Kulturního centra v Letohradu Jaroslav Moravec. Poté, co si prošel program, který připravila jednotlivá města zapojená do výzvy, musel konstatovat, že Letohrad je na špici. Otevírá prakticky všechny své pamětihodnosti.
Výstavy a expozice zpřístupní návštěvníkům městské muzeum ve všech prostorách. „Můžete se například těšit na výstavu letohradského rodáka, grafika a ilustrátora knih Josefa Hochmana, od jehož narození letos uplynulo sto let. V nové expozici sirkařství objeví návštěvníci technologické postupy výroby sirek, do níž se zapsal i dědeček bývalé americké ministryně zahraničních věcí Madelaine Albrightové jako významný dodavatel dřeva," zve do Letohradu Magdalena Navrátilová z městského úřadu.
Z náměstí je na dohled raně barokní zámek se sály vybavenými stylovým nábytkem a obrazy významných malířů, bratrů Umlaufů. K zámku přiléhají přírodně krajinářský park s empírovou kašnou, umělou jeskyní a altánem. Ve sklepních prostorách zámku se nachází Muzeum a světnička Járy Cimrmana.

Plenér na Kopečku

Letošními oslavami 300. Kopečkové pouti se nechaly inspirovat Spolek přátel umění a letohradská farnost. Na malířský a fotografický plenér do barokní kaple na Kopečku zvou děti i dospělé. Zúčastnit by se jej měl i handicapovaný malíř Tomáš Rybička ze Žampachu, který maluje obrazy štětcem upevněným na hlavě.
Za poznáním středověké architektury se zájemci vydají na okraj Letohradu, kde se uprostřed přírody nachází Tvrz Orlice. V historických místnostech, gotickém sklepení nebo Kouzelném lese s českou faunou na ně čekají nevšední zážitky. Stejně jako v Muzeu řemesel, které patří k největším svého druhu v České republice. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Nachází se v památkově chráněném areálu Nového dvora. (mag, daf)

BRÁNY PAMÁTEK DOKOŘÁN
LETOHRAD
Program v sobotu 27. dubna:

Městské muzeum
– prohlídka, včetně nové expozice sirkařství 8.00 – 16.00
– výstava letohradského rodáka, grafika, ilustrátora knih Josefa Hochmana

Zámek
– expozice zámku 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00
– světnička Járy Cimrmana 9.30, 10.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30

Grota v parku
– strašidelné sklepení 9.30, 10.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30

Historická procházka městem s průvodcem
– se zastávkami v kostele sv. Václava, u zámku, kapli sv. J. Nepomuckého – 10.00 a 14.00 hodin

Malířský a fotografický plenér a výstavy ke 300 letům Kopečkové pouti (za podpory města Letohrad, farnosti Letohrad a Spolku přátel umění Letohradu)
Sobota 27. 4.
10 – 17 hodin kaple Jana Nepomuckého (malířské potřeby vezměte s sebou), občerstvení a hudba zajištěna
Neděle 28. 4.
– 14 hodin – vernisáž v Galerii pod kaplí Jana Nepomuckého
– 15 hodin vernisáž na zámku
– 16 hodin vernisáž v Galerii Ivko

Muzeum řemesel Letohrad
9 – 17 hodin

Středověká tvrz Orlice
9 – 17 hodin