Inspirací jim byla jiná stejně zaměřená muzea po republice. Stylová novostavba vyrostla nedaleko tamního konzumu. Tým místních hasičů odpracoval na stavbě už víc než tisíc brigádnických hodin, ještě zbývá dokončit fasádu a upravit okolí. „Očekáváme, že hotovo bude na rozhraní června a července,“ předpokládá za kunčické hasiče Josef Karel. Minimuzeum už mělo být otevřené, dokončení se však protáhlo kvůli epidemii koronaviru.

Vystavených exponátů vedle dvou historických stříkaček zde nebude mnoho, prohlédnout si je však bude možné, kdykoliv bude libo. Díky velké prosklené výloze, která zabírá jednu stěnu objektu, bude mít minimuzeum otevírací dobu sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin denně. Prohlídka zblízka bude také možná, ale jen po telefonické dohodě.

Kunčičtí hasiči předpokládají, že se objekt vzhledem k jeho rozměrům podaří brzy zaplnit, sami zapátrají po půdách. „Mám příslib z depozitu hasičského muzea v Přibyslavi, že nám mohou poskytnout zápůjčku nějakých věcí,“ říká Josef Karel.

Hasiči se s radnicí dohodli, že si minimuzeum postaví sami, město financuje materiál. Na celý záměr se podařilo získat dotaci Pardubického kraje. „Předpokládáme, že minimuzeum bude jedním z mnoha, byť třeba menších turistických cílů ve městě,“ dodává starosta Letohradu Petr Fiala.