Ještě předtím, než vláda nařídila povinné nošení roušek na veřejnosti, se zmíněná skupina rozhodla, že nebude jen přihlížet kritickému nedostatku ochranných pomůcek. A práce jim jde od ruky. Stříhají, skládají, šijí, žehlí a distribuují bavlněné roušky, kterých se podařilo zajistit už přes 2 200 kusů. A to všechno ve svém volném čase.

„Velkým pomocníkem jsou pro nás nově tzv. zakladače na šití šňůrek, které tisknou dobrovolníci a učitelé základních a středních škol na 3D tiskárnách. Zakladačem se pruh látky protahuje a ta se tím ihned skládá do tkanice. Výsledný produkt se pak zažehlí, zručnější švadlenky ji ve stroji zrovna přišívají k roušce,“ popisuje jednu z vychytávek na šití koordinátorka projektu Jaromíra Staňková a děkuje všem, co se do projektu zapojují, „roušky každý den přibývají a zajišťovat je můžeme díky dobrovolníkům a také jejich darům. Děkujeme všem, kteří přispěli svým časem, látkou, tkanicemi, ale i šicími stroji.“

Farář Zbigniew Czendlik.
Čeká nás dobročinný maraton, říká farář Zbigniew Czendlik

Každodenní distribuce

Hotové roušky jsou každý den postupně distribuovány mezi místní lékaře, do Orlickoústecké nemocnice, do domova pro seniory, lékárnám, sociálním službám, městské a státní policii, hasičům, veterinářům, supermarketům, čerpacím stanicím, maloobchodním prodejnám i místním firmám. Další roušky budou nově pro všechny občany k dispozici na speciálním lanškrounském rouškovníku u Mariánského sloupu na náměstí J. M. Marků. „Vzhledem k tomu, že se nám daří zásobovat rouškami ty, kteří je nutně potřebují ke své práci, a zároveň se nám ozývají jednotlivci, kteří stále roušky nemají, rozhodli jsme se umístit několik z nich na náměstí. Budou tam k dispozici všem občanům, kteří nemají možnost si roušku obstarat jinak. Vybrali jsme symbolicky místo, které zde vzniklo v roce 1684 mimo jiné jako poděkování za odvrácení moru. V těchto dnech by tak mohlo pomoci při zastavení šíření koronaviru. V Lanškrouně je samozřejmě i celá řada dalších šikovných žen, které šijí roušky pro své příbuzné a známé a rouškovník by se tak mohl stát místem, kde mohou nabízet své roušky ostatním spoluobčanům, “ říká Hynek Brýdl.

Rouškovník v LanškrouněZdroj: Město Lanškroun

Kromě látkových roušek v Lanškrouně stejná skupina zajišťuje i výrobu a distribuci roušek z netkané textilie. „Díky darům od jedné z místních firem jsme mohli rozjet i výrobu jednorázových roušek. K dispozici máme pět rolí materiálu, ze kterých je postupně v pěti rodinách skládáme,“ vysvětluje Josef Fuchs. Jednorázových roušek bylo už distribuováno přes 1000 kusů. Míří hlavně zdravotníkům, do sociálních služeb a k jednotkám integrovaného záchranného systému.

Epidemii, která se šíří světem, porazíme, pouze pokud budeme spolupracovat a pečovat o zdraví své i svých blízkých. Z nošení roušek se stala ze dne na den samozřejmost. Radost všem švadlenkám i dalším dobrovolníkům dělají nejen slova díků, která se k nim od občanů dostávají, ale i pocit, že jejich práce není zbytečná. Noste roušky. Společně to zvládneme. 

Ilustrační foto
Chrudimák s koronavirem: „Nestydím se, může to potkat kohokoliv."