POZVAL I NA UNIVERZITU


Do školy na odlehlém místě zavítal už pošesté, v minulosti například navštívil Jehnědí, Budislav či Pec pod Sněžkou. „Myslím, že tyto školy zasluhují podpořit, a to i tím, že sem někdo přijede a řekne jim, že to dělají dobře," nechal se slyšet. Dětem dovezl dárky a také osobní pozvánku na univerzitu, kde jim v předem domluveném termínu zajistí program. Děti se tak podle jeho slov mohou těšit na kvíz, pokusy či návštěvu Archeoparku ve Všestarech.
„Nabídku určitě rádi využijeme," reagovala na jeho pozvání ředitelka školy Marie Rubešová a radost z návštěvy neskrýval ani starosta obce Josef Černohous.

„Mile mě to překvapilo. Nečekal bych, že si děkan vysoké školy udělá čas i na takové drobné záležitosti, jako je zahájení školního roku na vesnici," podotkl Josef Černohous.

Samotné zahájení před budovou školy mělo od samého začátku punc slavnostního. Nechyběly básničky od jednotlivých žáků a žákyň, prvňáčci poté od pedagožek dostali pamětní placku a po proslovech všech hostů přišlo na řadu rozřazení a rozchod do tříd.
Děkan Josef Hynek si poté udělal čas i na prohlídku školy i budovy U Tisu, kde se budou učit žáci Montessori třídy. Prostory děkana zaujaly, i když přiznal, že je spíše pro klasické školství. „Možná je to tím, že nejsem specialista na základní vzdělávání, jsem matematik, informatik a myslím, že ať děti vzděláváme klasicky, nebo alternativně, tak jedna a jedna jsou vždycky dvě. Zajímají mě spíše výstupy než to, jak se k tomu dojde," zamyslel se Josef Hynek.

Do školy v Jamném nad Orlicí letos nastoupilo třináct prvňáčků, z toho pět jich zamířilo s novou učitelkou Markétou Gajdošovou do zmíněných prostor v místním zařízení U Tisu.

UČÍ MÍSTNÍ I PŘESPOLNÍ

O vznik nové Montessori třídy se zasloužil spolek aktivních maminek Je otevřeno, které pro svůj nápad dokázaly nadchnout nejen ředitelku školy, ale i obec. „Jsem moc ráda, že paní ředitelka to bere jako rozšíření služeb," uvedla jedna z iniciátorek Miroslava Bednářová při prohlídce nových prostor. V Montessori třídě se ale najde jen jeden místní žáček. „Jinak jsou tu z Jablonného nad Orlicí, Těchonína a Letohradu," popsala Miroslava Bednářová. Současně s úsměvem přiznala, že alternativní školství není na Orlickoústecku příliš rozšířené a někteří jeho propagátory stále ještě považují „za blázny".