V obou městech z nich měli velkou radost. „Byl to šok, ale strašně milý, obzvláště v této zvláštní době. Ta radost se nedá popsat. Sehnat tak exkluzivní klavír do běžné třídy bychom z našich prostředků nikdy nebyli schopni,“ svěřila se ředitelka Základní umělecké školy ve Vysokém Mýtě Iva Vrátilová. V této zušce bylo piano umístěno do třídy jedné z učitelek hry na klavír, příležitost zahrát si na něm však dostanou všichni. Vedení školy má v plánu i klavírní koncert, vše však bude záležet na tom, v jakém režimu budou moct základní umělecké školy po novém roce vyučovat. „Zřejmě bychom pořídili nějaké nahrávky, protože v té třídě by uspořádat koncert asi nešlo. Chceme žáky zapojit i tím způsobem, že by napsali například nějakou povídku, co je na klavíru zaujalo, oslovilo, čím je pro ně jiný nebo významný,“ dodala Iva Vrátilová. Nové piano je pro vysokomýtskou uměleckou školu i velkou výzvou pro obnovení klavírních soutěží.

Také v Jablonném nad Orlicí bude nové piano sloužit pro výuku mladých klavíristů a uplatnění najde i při korepetici. Ředitele zušky Davida Serbouska samozřejmě velmi těší, že nadaci žádost z Jablonného zaujala. „Asi je oslovil motivační dopis. Svou roli jistě hrálo i stáří našich klavírů, v průměru mají 67 let,“ dodal Serbousek. Škola má v plánu klavír představit veřejnosti. „Až to epidemiologická situace dovolí, chceme uspořádat den otevřených dveří,“ dodal ředitel.

Pokračuje veřejná sbírka

Klavíry, které odmítla Čína odebrat, zřejmě kvůli návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, koupila od Petrofu nadace miliardáře Karla Komárka a rozhodla se je rozdat školám. Do grantové výzvy přišlo 152 žádostí, uspělo jedenáct škol. Protože projekt poukázal na to, že stáří klavírů na uměleckých školách je alarmující, pokračuje dál. „My na tuto situaci dlouhodobě upozorňujeme. Nejsou výjimečné situace, kdy rodiče talentovaného dítěte sami investují do kvalitního klavíru doma. Jenže dítě, pokud se má rozvíjet, potřebuje výuku ve škole, která často probíhá na zastaralém nástroji a pak se žáci zbytečně trápí,“ potvrdila tento fakt ředitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová. Spuštěna byla veřejná sbírka, která má za cíl vybrat finanční prostředky na pianina pro dalších 45 škol. Ze školských institucí v Pardubickém kraji jsou vybrány již prostředky na klavír pro ZUŠ v Králíkách, sbírá se na nástroj pro ZUŠ v Přelouči a v Poličce. „Věříme, že v této ekonomicky i lidsky komplikované době budou nové klavíry ve školách znamenat motivaci a radost pro děti i učitele,“ uvedl Luboš Veselý, ředitel nadace Karel Komárek Family Foundation.

Reportáž ze ZUŠ Vysoké Mýto

| Video: Youtube

Reportáž ze ZUŠ Jablonné nad Orlicí

| Video: Youtube