Rezignace

Šestičlenné zastupitelstvo tam „padlo" už loni na jaře, když rezignovali dva zastupitelé a starosta se vzdal funkce. „Nesouhlasil jsem s chováním zastupitelů, kteří byli zvolení za jediné sdružení, které tehdy kandidovalo. Šlo i o názory na některé investiční akce, ale také o jejich chování na zastupitelstvech. Nevybíravým sprostým způsobem se naváželi do kolegů i tehdejšího starosty. Jednou dokonce málem došlo k fyzickému napadení," vzpomíná na bouřlivou atmosféru Milan Lipavský, jenž byl jedním z dvojice zastupitelů, kteří rezignovali. Jeho slova potvrzuje i další kandidát: „Druhá strana, strana pana Nováka, chodila na zastupitelstvo a členové nevybíravě křičeli a napadali, ti dva už toho měli dost a rezignovali. Říkalo se, že si tu jejich rezignaci vyřvali."
Ze sdružení Hrušová č. 1, jehož chování je kritizováno, loni na jaře vzešel nový starosta Vladimír Novák.

Chtěli nové volby?

A kde spatřuje důvody rezignace zastupitelů on? „Bylo to asi kvůli názorovým rozporům, ale myslím si, že když člověk dostane mandát, měl by ho vykonávat do konce a prosazovat své názory. Chtěli prostě docílit nových voleb," tvrdí. Podle něj se některým zastupitelům nelíbilo, že neprosazuje zasíťování pozemků nebo že zavedl společný jarní úklid obce. „Že prý to jsou komunistické praktiky, podle mě ne," dodává muž, který je pro nové volby kandidátem číslo 1 za sdružení Hrušová č. 1.
Jeho předchůdce, Petr Procházka, který byl poněkolikáté zvolen starostou i po volbách v roce 2010, bere situaci s nadhledem a kandidovat už nehodlá, loni navíc funkci starosty opustil z vážných rodinných důvodů. „Byrokracie narostla strašným způsobem a k tomu Evropská unie. Jsem z toho unavený, nevidím důvod, proč bych se měl věnovat něčemu, co mě už dávno nebaví," říká na rovinu.  Loňský převrat charakterizuje slovy: „Zastupitelé se začali chovat jako opozice, což mě štvalo, protože když si na vesnici začneme hrát na opozici, tak to vede… víte kam. Odstoupení zastupitelů bylo podle mě na oplátku těm opozičním."
Volební místnost pro komunální volby se v Hrušové na obecním úřadu otevře v sobotu od 7 do 22 hodin. Voliči budou vybírat z kandidátek dvou sdružení nezávislých kandidátů – Hrušová č. 1 a PEaR, o přízeň se bude ucházet i nezávislý kandidát Libor Nešpor. Oproti volbám v roce 2010 došlo k zásadní změně. Zatímco před dvěma lety šlo do voleb sedm nezávislých kandidátů a jedno sdružení kolem Vladimíra Nováka, nyní zůstal jediný nezávislý kandidát. „Už v roce 2010 jsme kandidovali jako sdružení, tehdy se to některým zastupitelům nelíbilo, byl to podle nich podvod, protože v Hrušové se údajně vždycky kandidovalo ´sám za sebe´. Je zajímavé, že i jeden ze členů, který odstoupil, kandiduje znovu, a ve sdružení. Najednou je to pro ně výhodné," přilívá do „hrušovského ohně" Vladimír Novák.