„Původní pojmenování Domov pro ženy a matky s dětmi v tísni nahradil název Domov na skalách. Nové jméno jsme přijali proto, že našimi klientkami už nemusí být pouze ženy a maminky s dětmi, ale v rámci krizové pomoci nyní pomáháme i tatínkům s dětmi, případně celým rodinám," vysvětluje vedoucí domova Dagmar Jansová.
Lidé v krizi mají dveře otevřené
Krizová pomoc řeší akutní situace, trvá zpravidla sedm dní. Co je akutní situace, vysvětluje Dagmar Jansová: „Například když se rodič nebo rodiče s dětmi ocitnou náhle bez přístřeší a nemají nikoho, kdo by jim v dané chvíli mohl pomoci. Služba je i pro ty, kteří jsou v situaci ohrožení života či zdraví a nemohou svou situaci přechodně sami vyřešit." Kromě střechy nad hlavou získají klienti v případě potřeby i pomoc materiální, tedy základní potraviny, hygienické potřeby, možnost využití charitního šatníku, a také pomoc při řešení nesnadné situace. To vše zdarma. Lidé v takové situaci mají do domova dveře otevřené čtyřiadvacet hodin, každý den, nemusí ani sdělovat své osobní údaje.
Přejí si radostnější životní příběhy
Jinou cílovou skupinu má azylový dům. „Umožňuje dlouhodobější ubytování, i na několik měsíců, a to pouze pro ženy nebo maminky s dětmi. Tato služba je zpoplatněna. Zdarma mohou využít základní sociální poradenství, pomoc při jednání s úřady, radu při péči o děti či pomoc při hledání zaměstnání nebo bydlení," říká o službě Dagmar Jansová.
Maminky s dětmi se mohou navíc účastnit pravidelných i příležitostných programů, ve kterých se mohou seznámit s různými názory na problematiku výchovy dětí, péče o domácnost, vaření, finanční gramotnost a podobně, zároveň se zde ženy mohou naučit pracovat na počítači, vycházet s financemi; mají také možnost vyzkoušet výtvarné, pohybové a hudební dovednosti.
„Domov na skalách v loňském roce oslavil šesté výročí. Za tu dobu jsme poznali mnoho osudů našich klientek, některé radostnější, jiné i velmi smutné. Do budoucna si přejeme, aby počet těch radostnějších životních příběhů stále rostl," dodává Dagmar Jansová.
Nebojte se nás oslovit. Jsme připraveny vám pomoci
Žamberk – Několik otázek jsme položili vedoucí Domova na skalách Dagmar Jansové.
Domov na skalách je otevřen zájemcům z nejbližšího okolí, tak i ze vzdálenějších lokalit. Odkud nejčastěji k vám klienti přicházejí?
Nejčastěji vyhledají naši pomoc maminky s dětmi, a to z Pardubického kraje a Rychnovska. Výjimečně z celé České republiky. Nejčastěji o naší službě vědí od sociálních pracovnic na městských úřadech ve svém bydlišti nebo od policie. Některé maminky si nás najdou na internetu nebo se o nás doslechnou od známých.
V čem vidíte největší zásluhu Domova na skalách?
V tom, že máme nepřetržitý provoz a rodiče s dětmi, kteří se ocitnou na ulici, mohou přijít kdykoli. Také v tom, že máme kvalifikovaný a zkušený personál, který dokáže podpořit dospělé i děti v těžké životní situaci a současně rozezná, kdyby chtěl někdo naši službu zneužívat.
Stává se to?
Není to časté, ale někdo si plete azylový dům s ubytovnou nebo krizovou pomoc s možností přespat zdarma. Obě naše služby mají za cíl pomáhat osobám, které jsou v bezvýchodné situaci a potřebují kromě ubytování další pomoc. Snahu zneužít naše služby pracovnice velmi brzy rozeznají a toho, kdo se snaží o zneužití, neubytují.
Chtěla byste něco vzkázat ženám, které se chystají služby Domova na skalách využít?
Rozhodně se nebojte nás oslovit. Jsme připraveny vám pomoci. Pokud by vám přeci jen naše služby nevyhovovaly, můžete je kdykoli ukončit.
Vykázali už devět násilníků
Některou ze služeb Domova na skalách mohou využívat například oběti domácího násilí. Policejní mluvčí Lenky Vilímkové jsme se zeptali, kolik případů už letos policie v okrese řešila a jak se při nich postupuje:
„Od začátku letošního roku jsme vyjížděli celkem k padesáti devíti případům se znaky domácího násilí, z toho v devíti případech jsme osoby ze společného obydlí vykázali. Vykázání ze společného obydlí trvá deset dnů. Tuto dobu nelze zkrátit, a to ani se souhlasem ohrožené osoby. V letošním roce jsme vykázali muže, ale v minulosti jsme vykazovali i ženy. Podáním návrhu ohrožené osoby může soud předběžným opatřením vykázání prodloužit, a to i opakovaně.
Ohrožené osobě jsou poskytnuty informace o možnosti využití psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí."
(rz, miš)