Historické železniční budovy v Dolní Lipce u Králík zřejmě konečně najdou využití. Kraj posvětil vybudování železničního muzea a nyní hledá zpracovatele projektové dokumentace.

„Projekt zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov, opravu a doplnění kolejového komplexu, obnovu původní točny a vybudování nové točny, která je důležitá pro umístění exponátů parních lokomotiv na celé centrální ploše muzea,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.

Součástí projektu má být také výstavba vstupního objektu se zázemím pro návštěvníky a přístřeškem pro lokomotivy. „V současné době máme budovy pronajaty od Správy železnic a Českých drah. Tyto objekty jsou postupně vykupovány, abychom celý areál získali do svého vlastnictví. Provozovatelem muzea by pak mělo být Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku, které pro nás zajišťuje úspěšné letní jízdy parních vlaků,“ uvedl Netolický.

Psali jsme:

Parní lokomotivy na Orlickoústecku a Králicku.
Železniční muzeum v Dolní Lipce je o kus blíže realitě. Kraj připravuje projekt

Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku sídlí v areálu bývalé textilní továrny Vonwiller a funguje od roku 2013. Lidé z muzea zde postupně otevírají nové expozice a opravují budovy. Nadšenci nashromáždili už desítky historických parních strojů, motorů, automobilových veteránů i obráběcích zařízení. Provozují i restaurátorskou dílnu.

Funkční dobové zázemí

Další pomyslnou stanicí by se měla stát právě Dolní Lipka. „Nachází se tam točna z roku 1883. Naší myšlenkou je vytvořit malé muzeum, které bude prezentovat funkční dobové zázemí,“ řekl Michal Bednář z muzea. Podle něj by mohly být první prohlídky zahájeny o sobotách už příští letní sezonu.

Projektová dokumentace by měla být hotová na jaře příštího roku. „Podle zadávacích podmínek je termín na zpracování projektové dokumentace stanoven na 180 dní od vstupu smlouvy o dílo v účinnost. Z toho plyne, že by mohla být v ideálním případě hotová v březnu 2023,“ popsal náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Část projektu by měla pokrýt evropská dotace. „Od samého počátku připravujeme projekt pro čerpání evropských fondů v operačním programu Interreg Česko – Polsko. Naším partnerským projektem je muzeum ve městě Dzierżoniów. Předpokládáme, že informaci o tom, zda jsme s tímto projektem uspěli, bychom měli obdržet koncem roku 2023,“ konstatoval krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Dolní Lipka bude mít železniční muzeum.Dolní Lipka bude mít železniční muzeum.Zdroj: Deník/Karolína Velšová