Málo příležitostí na nákupy? Zastupitelé Chocně ve středu schválili záměr prodeje pozemků na Tocháčkově kopci firmě Agile pro výstavbu Billy. To ale není jediný nový supermarket, který ve městě vznikne. Další vyroste příští rok u zámeckého parku.

Zatímco někteří lidé jsou zásadně proti, starosta má jasno. Supermarket ve městě chybí a tečka. „Choceň supermarket potřebuje. Jak vy zaznamenáváte nesouhlas lidí, tak já naopak cítím potřebu dalších nákupních možností, a to od naprosté většiny obyvatel,“ říká rozhodně choceňský starosta Miroslav Kučera.

Jenže zní i hlasy proti plánované výstavbě nových obchodních center. A lidé si stěžují, že přijdou kvůli supermarketům o klid, a to jak na Tocháčkově kopci, tak i u zámku. „Město sáhlo po penězích, místo aby nechali stromy a louku, na kterou se chodí pást srnky a létají čápi,“ míní Jitka Matoulková z Chocně. Radní ale trvají na svém a odmítají stížnosti lidí. „Nový supermarket na Tocháčkově kopci klid určitě nenaruší,“ podotýká starosta Kučera.

Zámecké nádvoří se stane promenádou a místem pro odpočinek i setkávání lidí.
Šachovnice na nádvoří zámku, griloviště u kulturního domu

Jedná se o několik menších pozemků na Tocháčkově kopci v celkové výměře zhruba 2800 metrů čtverečních. Metr prodá město podle informací od zastupitelů minimálně za jeden tisíc korun. Podle bývalého starosty a současného zastupitele Chocně Ladislava Valtra jde o území, pro které město nemá vlastní využití. „Zatím se ale jedná pouze o vyhlášení záměru odprodeje. Případný prodej konkrétnímu uchazeči půjde znovu k novému uvážení do zastupitelstva,“ upozorňuje Ladislav Valtr s tím, že očekává projednání nejdříve letos v červnu.

Referendum?

Zajímavé by podle něho v tomto případě mohlo být referendum, protože názory lidí se hodně různí, a přitom jde jen o příležitost rozšíření služeb, nikoli o strategickou záležitost.

Svou roli může sehrát i vliv letošní předvolební kampaně, také v Chocni totiž existuje skupina aktivistů negujících vše. „Každá nová stavba vždy nějakým způsobem dané místo mění, zejména pro nejbližší sousedy. Lidé se změn přirozeně bojí, je tedy třeba se pokusit tyto přirozené obavy sousedů mírnit, například vizualizací či jinými kroky. Ale torpédovat od počátku vše nové, je špatně,“ dodává Ladislav Valtr.

Vidina stavby supermarketu se nelíbí hlavně lidem, kteří v dotčené lokalitě žijí. „Bydlím v Topolové. Týká se mě to. Chodím tam denně. Žádnou Billu tam nechci. Raději bych tam udělal nějaké odpočinkové místo. Uklidit to tam, zavézt svah, dát tam pár stromů, lavičky, ať mají děcka kam chodit. Dokáže si někdo představit, jaký tam bude nepořádek? A kde budou parkovat auta, co tam budou jezdit,“ rozčiluje se v diskuzním fóru Miroslav Šeda.

Billa na Tocháčkově kopci ale není jediným plánovaným přírůstkem. Další obchodní centrum vznikne v Chocni u zámeckého parku. „V letošním roce se bude bývalá pila bourat a v příštím roce stavět nákupní středisko,“ uzavírá starosta Miroslav Kučera. Tady požaduje opozice zelený pás, který by oddělil parkoviště od zámeckého parku.

Z veřejného představení projektu Modernizace železničního uzlu Česká Třebová, které se konalo v českotřebovském Národním domě.
Hradby nechceme, zlobí se Třebovští