„Přesto byla mimořádně úspěšná, zúčastnilo se jí přes tři sta vystavovatelů z celé habsburské monarchie a prohlédlo si ji přes osmdesát čtyři tisíc návštěvníků," představil ji ředitel Orlického muzea Michal Hofman. Letos Choceň výstavu obnoví.
Pro město to tehdy byla historická událost, nahrávalo jí pohodlné železniční spojení, unikátní scenérie přírodního parku i záštita knížete Karla Kinského. Velký podíl na úspěchu mělo nadšení místních obyvatel, podílelo se na ní hasičstvo, sokolstvo, mládežnické spolky, školy ze širokého okolí. „Prezentovali se tu živnostníci i zavedené choceňské firmy, například stříkačky Josefa Luxe, strojírna a slévárna Josefa Kudláčka či grafický závod Čeňka Mojžíše. Návštěvníci si pochutnávali na choceňských likérech F. J. Schejbala, voňavých pár-
cích velkouzenáře Karla Tomka, na kremrolích z cukrárny Viléma Čepa či ochutnávali řízné domácí pivo z pivovaru knížete Kinského," uvedl Michal Hofman. V rámci výstavy se konaly tematické dny. Velkolepý byl i doprovodný program. To všechno je zachyceno na dobových pohlednicích a ve vzpomínkách a stalo se inspirací pro místostarostku města Věru Rybovou. „O konání výstavy jsem věděla z vyprávění svých prarodičů, znala jsem pohlednice s altánky a palmami v Pelinách. Když se blížilo sté výročí, začala jsem se o historii zajímat víc. Dostal se mi do rukou dobový katalog, a ten mě naprosto ohromil," vzpomíná na zrod myšlenky obnovit výstavu.
K připomenutí velké Živnostensko-průmyslové a hospodářské výstavy bude od 3. do 29. června v Orlickém muzeu otevřena historická expozice připomínající období před sto lety. Ve dnech 18. až 22. června se potom v přírodním parku Peliny uskuteční 100letá výstava.
Svými výrobky nebo prezentací na panelech se představí firmy místní i z regionu, stejně tak střední školy, ochutnat bude možné regionální produkty. „Dokážeme to i dnes? To byla hlavní myšlenka a motto pro uspořádání současné výstavy. Nemáme ambici uspořádat veletrh ani dokonalou profesionální přehlídku. Chtěli bychom spojit místní aktivní a šikovné lidi ke společné činnosti. Chtěli bychom ukázat, že v našem regionu jsou úspěšné firmy, že v našem okolí vznikají zajímavé výrobky, poctivé a kvalitní. Zemědělské podniky produkují kvalitní suroviny, potravináři kvalitní regionální produkty. Tady máme kořeny. Chtěli bychom malou kapkou přispět k tomu, abychom znali a byli hrdí na náš kout země, na lidi kolem," dodává Věra Rybová.
Výstavu doprovodí pestrý kulturní program: koncerty, divadelní představení i ukázky připomínající dobu Velké války. V programu se představí, tak jako před sto lety, i spolky: průvod hasičů, sokolů, Baráčníků a dalších projde městem za doprovodu Choceňačky v sobotu 21. června ve 14 hodin. 100letá výstava bude zahájena ve středu 18. června ve 14 hodin. (tz, miš) 

Představí se: Choceňská mlékárna, ČKD Chlazení Choceň, Iveco Vysoké Mýto, SOR Libchavy, Isolit Bravo Jablonné nad Orlicí, Filogroup Choceň. Dále Lesy ČR, Vyšší odborná a střední pedagogická škola Litomyšl, Vyšší odborná a střední škola technická z České Třebové, Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun, Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň. Na výstavě se podílí i agentura Agrovenkov. Svůj stánek bude mít i město Vysoké Mýto.