CHYSTAJÍ SPOUSTU ZÁBAVY PRO VŠECHNY
Hodinu a půl po poledni začne program na místním hřišti. Jeho cílem je, aby se nikdo nenudil, v programu mají své místo děti ze školy, kynologové, bojová show či vystoupení Václava Faltuse a Aleše Krejčího. Součástí oslav bude i obnovený jarmark. „Na ten bychom pak chtěli navázat při každé pouti," uvádí starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš.
Samozřejmostí je doprovodný program oslav. „Nabídneme výstavu zemědělské a hasičské techniky, střelbu ze vzduchovky, luku a kuše a další," vyjmenovává. „Chceme, aby se každý v tom programu našel, a to nejen místní, ale i přespolní, nejen děti, ale i dospělí," zdůrazňuje. Pro ty nejmenší nebude chybět skákací hrad nebo populární malování na obličej.
Krátce po osmnácté hodině pak přijde překvapení, a to v podobě vystoupení Heřmaňáci Heřmaňákům. „A na to jsem pyšný," neskrývá Pavel Eliáš.

STATUT MĚSTYSU JE DÁRKEM K VÝROČÍ
To, co mělo být také původně překvapením, na veřejnost už prosáklo. Obec už vlastně není jen obcí: od 14. dubna letošního roku Českým Heřmanicím opět patří status městysu. Ten už jim jednou patřil, a to v letech 1892 – 1923.
Zisk statusu podle slov starosty pomáhá vrátit Českým Heřmanicím historickou identitu. Slavnostní předání se v Praze odehraje právě dnes a vedení městysu nechalo u této příležitosti vyrobit stuhu. „A ačkoli to není uvedeno v programu, součástí zahájení bude připnutí stuhy k obecnímu praporu," prozrazuje plány starosta.
Sobotní den v Českých Heřmanicích tak slibuje pořádnou porci zábavy i zážitků. „Výročí obce musíme řádně oslavit," konstatuje starosta a dodává: „Nikdo se nesmí nudit!"

Program oslav – 25.6.2016● 10 – 12 Prezence rodáků – Společenský sál
● 10 – 13 Prohlídka obecních budov (obecní úřad, hasičská zbrojnice + foto hasiči), výstava obrazů v tělocvičně + archiválie a foto obec a TJ Sokol
● 10 Mše v kostele sv. Jakuba
● 13.30 Zahájení oslav na hřišti TJ Sokol, programem provází Miloš Heřmánek Vích
proslovy: starosta městyse Pavel Eliáš, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, senátor Petr Šilar a poslanec Jiří Junek
● 13.50 Vystoupení dětí a žáků z místní MŠ a ZŠ
● 14.30 Dechový orchestr Choceňačka
● 15.00 Ukázka historického šermu – Fexti Staré Čivice
● 15.30 Kynologie v podání MS Březina České Heřmanice
● 16.00 Bojová show
16.20 Dechový orchestr Choceňačka
● 16.50 Ukázka míčové hry Kin Ball
● 17.00 Imitátor Václav Faltus a kouzelník Aleš Krejčí
● 18.20 Překvapení Aneb Heřmaňáci Heřmaňákům
● 18.50 Hudba k poslechu Jaroslav Marcal ml.
● 20.00 – 01.00 K poslechu a tanci hraje Chorus Chrudim
Bohatý doprovodný program a občerstvení.

Do školy tu chodí i dospělí…

Komunitní škola České Heřmanice.

České Heřmanice – S originálním receptem, jak si osvěžit duševní zdraví a rozhýbat občany obce, přišli právě v Českých Heřmanicích. Před třemi lety si tu místní založili Komunitní školu. „Říkali jsme si, že bude pěkné vymýšlet akce a kurzy pro ostatní, o které mají zájem, a tím že se navzájem poznají a sblíží," uvádí předsedkyně školy Lenka Vacková. „Chceme také na náš venkov dostat podobné vyžití, jako mají ve městech," podotýká starosta Pavel Eliáš. „Nevidím důvod, aby člověk, který se chce učit anglicky nebo začít tančit, ztratil svůj čas a peníze cestou do města. Komunitní škola má přivádět lidi ke společnému setkávání," dodává Pavel Eliáš, který s myšlenkou založení školy přišel.
Nabídka kurzů je pestrá, zároveň se snaží vycházet vstříc tomu, o co je mezi občany zájem. „Čerpáme hodně z internetu a pokud se nám líbí akce či kurz někde z okolí, uděláme si ho podle svého. Nápadů je opravdu hodně," přibližuje koordinátorka Iva Kučerová. Aby zjistili, co vlastně místní chtějí, šli i cestou rozesílání dotazníků.
Škola se po roce fungování stala součástí Národní sítě venkovských komunitních škol. Její členové v obci připravují velikonoční výstavu, Vánoční řádění, chodí na kurzy angličtiny, pletení z papíru, ubrouskové techniky, ale i kurzy tance či vaření. Funguje tu i Mamaklub. „Nyní se podílíme na organizování oslav obce, která má letos výročí 790 let. Pomalu chystáme i akce na Halloween či tradiční lampionový průvod," nastiňuje závěrem plány pro letošní rok Iva Kučerová.