Město bude mít nový park, vznikne v prostoru Na Skalce a sahat bude až do Benátek. Svažitý terén porostlý náletovými dřevinami je sice v blízkosti centra města, ale je nevyužívaný.

Vybudováním parku dojde k dalšímu oživení místa, kde se nachází zimní stadion a střední odborná škola a střední odborné učiliště technických oborů, a k jeho propojení s lokalitou Benátky, kudy protéká řeka Třebovka a kde byl nedávno vybudován hokejbalový stadion a cyklostezka. Park bude mít rozlohu 2,3 hektaru.

Projekt města patřil k favoritům

Na nový park město získá významnou finanční podporu od nadace Proměny. Česká Třebová je letos přitom prvním městem, které na základě doporučení výběrové komise a rozhodnutí správní rady nadace grant získá.

„Město bylo mile překvapeno a zároveň potěšeno, že získalo nadační příspěvek na založení parku Benátky, který umožní obyvatelům města využít další zelené plochy k pobytu a rekreaci uprostřed městské krajiny,“ uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Nadace letos v dubnu s možností požádat o příspěvek ve výši až 25 milionů korun oslovila 260 měst a obcí. Z padesáti podaných žádostí vzešlo na konci srpna deset finalistů a projekt České Třebové, která žádá o 20 milionů, byl zatím nejlepší. O druhém příjemci grantu se bude teprve rozhodovat.

„Česká Třebová byla od začátku hodnocení jedním z favoritů. Tento projekt navíc můžeme spustit hned na začátku příštího roku,“ naznačila Gabriela Navrátilová, ředitelka nadace Proměny.

Ta byla založena v roce 2005. Jejím posláním je podporovat rozvoj městských parků a veřejné zeleně. Nadační projekty pomáhají vzniku takových parků, které respektují historickou paměť místa a současně jsou živým prostorem, kde se citlivě potkává příroda s člověkem. Záměrem nadace je také usilovat o utváření kladného vztahu lidí k prostředí, ve kterém žijí, a osvětovou činností ukazovat možné cesty k jeho pozitivním proměnám.
Letos nadace dokončuje svůj pilotní projekt Šenovské parky v Kamenickém Šenově, kde sezona začne na jaře příštího roku. Před zahájením je obnova parku Alejka v Broumově.

(tz, miš)