Místostarostka České Třebové Zuzana Nejedlá (Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport) se vzdala své funkce po déle trvajících sporech v radě města. Její projev na pondělním zasedání zastupitelů provázely emoce a bylo znát, že její rozhodnutí bylo těžké.

Zemětřesení v největším městě Orlickoústecka. Na dnešním řádném jednání městského zastupitelstva České Třebové rezignovala na funkci 1. místostarostka Zuzana Nejedlá (Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport). Ve svém projevu označila za hlavní důvody osobní, zdravotní a morální s tím, že poukázala na neshody v koalici s vedoucí 3PK. Hejtmana Martina Netolického z 3PK, který je i členem rady, označila za osobu, která tahá za nitky ve městě.

Celé vyjádření Zuzany Nejedlé najdete ZDE, v záznamu z jednání je odkaz již nastaven v čase 1:28:50, následuje i krátká reakce Martina Netolického a starosty města Zdeňka Řeháka.

„Po velmi dlouhém a pečlivém zvážení jsem dospěla k rozhodnutí odstoupit z funkce místostarostky, a to z osobních, zdravotních a hlavně morálních důvodů. Věřím, že je to správný krok jak pro mě, tak pro naše město,“ řekla v úvodu prohlášení místostarostka Zuzana Nejedlá.

Přiznala, že v komunální politice je to o různých názorech i neshodách, ale také o hledání společné cesty. Tu však s některými kolegy radními nenašla, jak uvedla.

„Pan hejtman Martin Netolický je motivován svými zájmy a využívá svoji pozici k tomu, aby ovlivňoval rozhodování na úrovni našeho města, což znemožňuje jeho nezávislé a spravedlivé vedení. To, že zásadní rozhodnutí u nás nedělá pan starosta, není žádným velkým tajemstvím. Probíhají diskuze a jednání, o kterých nevím a dozvídám se na poslední chvíli. Nechci být součástí této koalice, musela bych se stydět,“ doplnila Nejedlá. A dodala, že se snažila rozpory překlenout a vyřešit, ale dočkala se jen tlaku na její osobu. Proto se raději rozhodla z vedení města odejít.

Prohlášení místostarostky (najdete ho v čase 1:28:50):

| Video: Youtube

S kritikou místostarostky však „napadený“ hejtman Martin Netolický (3PK - Pro prosperující Českou Třebovou ) nesouhlasí a hned na ni na jednání také krátce zareagoval.

Podívejte se na koaliční vyjednávání v Třebové před dvěma lety:

„Není tajností, že s paní místostarostkou úplně ne ve všem souhlasíme. Ví, že její slova jsou přehnaná. Na druhou stranu chci říct, že nám všem by mělo jít o rozvoj města, které má oproti jiným neuvěřitelné množství problémů,“ ohradil se Martin Netolický. Mrzí ho, že se radní města na zásadních věcech neshodli.

V devítičlenné radě má 3PK většinu pěti mandátů, tři mají Nestraníci odcházející místostarostky a jeden ODS.

„Je to její osobní rozhodnutí. Považuji za slušnost paní Nejedlé poděkovat. Osobní invektivy nebudu komentovat. Město má hodně problémů, které musí řešit. Vysoké provozní výdaje města, domov pro seniory, městská knihovna, chátrající bazén, střecha na zimním stadionu, bytová výstavba, řešení vyloučené lokality. Věřím, že se alespoň část těchto projektů podaří posunout dál,“ doplnil Netolický a poděkoval Nejedlé za práci v pozici místostarostky města.

Orlickydenik.cz dnes (v úterý) hejtmana neúspěšně požádal o obšírnější a konkrétnější vyjádření. "Nebudu se vyjadřovat. Včerejší vyjádření je dostatečné," uvedl Netolický.

Povolební rozhovor se starostou Řehákem:

V prohlášení se Zuzana Nejedlá dotkla i starosty města Zdeňka Řeháka. Ten však nechtěl na veřejném zasedání vystoupení místostarostky komentovat. „Byl jsem terčem některé kritiky, kterou paní místostarostka komentovala. Těžko se mi na to reaguje. Nemyslím si, že by se na plénu mělo prát špinavé prádlo. Komentář si nechám pro sebe,“ uzavřel debatu starosta Zdeněk Řehák.

Po 24 hodinách informoval o odstoupení místostarostky rovněž facebokový profil radnice včetně konkrétnější reakce starosty.

Českotřebovský deník, místní internetové médium, přineslo svou první analýzu situace. Najdete ji ZDE nebo na konci článku.

„Osobně mě mrzí, že se paní místostarostka rozhodla vedení města opustit. Chtěl bych jí poděkovat za rok a tři čtvrtě spolupráce, a to i přes některé dílčí neshody, které popsala ve své řeči. V současné době je příliš brzy na to, abychom mohli předjímat, v jakém složení bude vedení města pracovat po zbytek volebního období,“ uvedl ve zprávě na facebooku města starosta města Zdeněk Řehák s tím, že o dalším postupu bude jednat s partnery v zastupitelstvu.

Ve vedení České Třebové tak zůstává starosta Zdeněk Řehák a místostarostka Petra Válková, oba z 3PK - Pro prosperující Českou Třebovou. Koalici v Třebové tvoří 3PK - Pro prosperující Českou Třebovou, Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport a jako třetí, nejmenší partner ODS. V devítičlenné radě má 3PK většinu pěti mandátů, tři mají Nestraníci odcházející místostarostky a jeden ODS.

V komunálních volbách vítězná 3PK získala před dvěma lety 39 procent hlasů a v 27členném zastupitelstvu 12 křesel. Koaliční Nestraníci s necelými 20 % hlasů mají pět zastupitelů a ODS se ziskem 9 % dva zastupitele. V opozici usedla Koalice pro Českou Třebovou (6 mandátů) a rovněž 27 statečných (2 mandáty). Piráti se do zastupitelstva těsně nedostali. Kompletní volební výsledky najdete ZDE.

Další zasedání zastupitelů se uskuteční 23. září.

Českotřebovský deník, místní internetové médium, přineslo svou první analýzu situace:

Mohlo by vás také zaujmout: 

close Koupací servis info Zdroj: Deník zoom_in Koupací servis