Čtvrtý ročník Černovírského rolování slámy bude odstartován ve 14 hodin. Obří kulaté balíky slámy před sebou valí  čtyřčlenná družstva, v co nejrychlejším čase musí zdolat trať dlouhou 222 metrů. A vzhledem k tomu, že vede i do kopce, pořádně se zapotí.   Soutěžit může maximálně 16 družstev. Jak Orlickému deníku řekl včera předseda osadního výboru v Černovíru  Matouš Pořický, ještě zbývají tři volná místa. Závodit nebudou jen Češi. „Přihlášena jsou dvě družstva z Polska a jedno z Německa," potvrdil pořadatel. Možnost utkat se v rolování slámy budou mít i děti, počet dětských týmů není omezen žádnou hranicí.  „Děti mají trať o polovinu kratší, měří jen 111 metrů, a připraveny pro ně budou speciální malé balíky slámy," dodal Matouš Pořický.
Trasa závodu bude stejná jako v předchozích letech, začne u kaple a skončí u hasičské zbrojnice. Diváci, kteří chtějí povzbuzovat soutěžící,   budou rozhodně vítáni.
Stejně jako po minulých ročnících bude vítězné družstvo z Černovíra reprezentovat Ústí na závodech v partnerském Berlíně-Neuköllnu. Zatímco v Černovíru jde v prvé řadě o sportovní výkony, v Německu platí jiná pravidla.  „Každá ze soutěží je jiná. V Berlíně je trať na rovině, na náměstí Richardplatz. Balíky slámy jsou podstatně lehčí a soutěží se v oblečení, v nadšení diváků pro to které družstvo, samozřejmě v rychlosti, ale také se ve finále hodnotí znalosti vztahující se k této městské části a k J. A. Komenskému," popsal soutěž s dlouhou tradicí ústecký místostarosta Zdeněk Ešpandr.
I přesto na berlínském koulení slámy obsazuje reprezentace Ústí medailové pozice. Loni tým startující v kostýmech ve tvaru pivních lahví závod  dokonce vyhrál.