Ojedinělý klub pro duševně nemocné – jediný v Pardubickém kraji – ve městě působí bezmála dva roky. V listopadu roku 2007 ho otevřelo pardubické SKP centrum. Klienti v něm nacházejí potřebný sociální kontakt a pestrou náplň volného času, k sociálním pracovníkům chodí i pro radu v běžných životních situacích.

Volba na Žamberk před dvěma lety nepadla náhodně, SKP centrum totiž dlouhodobě spolupracuje s místní psychiatrickou léčebnou Albertinum. „Naši zaměstnanci tam jezdili na praxe a stáže,“ potvrdil ředitel centra Pavel Kamp. Podle jeho informací centrum připravuje v kraji další pobočky.

Nabízejí řadu aktivit

Druhé narozeniny klub oslavil tento týden dnem otevřených dveří, za dva týdny v Cedru proběhne komorní oslava s klienty. Těch nyní aktivně vyhledává služby Cedru devatenáct, od začátku jeho působení jich ale sociální pracovníky kontaktovalo skoro padesát. „Denně od devíti do třinácti hodin funguje klub, kde klienti mohou společně strávit volný čas. To je jeden z hlavních důvodů, proč sem docházejí. Mnoho z nich žije osamoceně a kontakt s ostatními je pro ně náročný. Tady buď jen posedí u kávy nebo čaje, nebo něco vyrábějí. Nebráníme se žádnému nápadu, se kterým přijdou,“ vysvětlila vedoucí sociální pracovnice Pavlína Žižková. V úterý je v Cedru, který působí v budově městského úřadu, otevřena tvořivá dílna a ve středu se vyučuje angličtina. „Od pondělí do pátku nabízíme sociální poradenství v situacích, kdy má klient třeba problémy s bydlením nebo zaměstnáním. V situacích, které jsou pro nás běžné a normální, oni třeba nevědí, jak postupovat,“ dodala sociální pracovnice. Z její zkušenosti plyne, že získávání důvěry klientů je velmi individuální. „Některý klient na sebe na první schůzce řekne vše, u jiného trvá třeba několik týdnů nebo měsíců, než si získáme jeho důvěru a než řekne, co ho trápí. Někteří ze sebe potřebují všechno dostat hned, jiní jsou raději potichu a poslouchají,“ uvedla Pavlína Žižková.