Na startu stanuly postupně čtyři týmy profesionálních záchranářů z Pardubického kraje a pět týmů z Královéhradeckého kraje, mimo soutěž se zúčastnil i jeden tým z Prahy.

Jednotlivá družstva si vylosovala scénáře zásahu imitujícího práci v reálných podmínkách. Po vylosování byla odvedena do izolace a technická skupina vylosovaný scénář připravila. Soutěžící pak museli na situaci pružně reagovat.

Důležitou roli ve scénářích měli figuranti s různými zraněními. Rozhodčí je umístili ve vozidlech tak, aby to odpovídalo reálné situaci. Hlavním úkolem soutěžících bylo bezpečně figuranta z havarovaného vozidla vyprostit za dodržení předepsaných postupů a v co nejkratším čase.

Pořadatelem soutěže, která přilákala velký počet diváků a konala se na náměstí souběžně se Světovým dnem první pomoci, byl poprvé Územní odbor HZS Ústí nad Orlicí. „Soutěž je divácky zajímavá, protože se jedná o simulované scénáře nejčastějších dopravních nehod. Je to pro nás inspirace a výzva pro organizování okresních kol, která máme v plánu pořádat u nás na stanici,“ uvedl ředitel soutěže Roman Studený.

Vítězný tým z každého kraje postoupil na mistrovství České republiky ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, které se uskuteční v polovině září v Přerově. Pardubický kraj bude reprezentovat tým HZS Svitavy, Královéhradecký kraj pak stanice HZS Hradec Králové.

LUKÁŠ PROKEŠ