Pastviny mají téměř vše, co běžný rekreant potřebuje. Nepatrně chladnější vodu, která je ale často vhodná ke koupání i v srpnu. Přímo v obci je obchod, nespočet bufetů a hospod, infocentrum, a dokonce u místní autobusové zastávky zastavuje cyklobus, který vás zaveze třeba na Šerlich. O bezpečnost na vodní hladině se o prázdninách stará Vodní záchranná služba Pastviny.

Břehy nádrže sice lemují kempy, penziony, chaty, restaurace a půjčovny šlapadel, ale na své si přijdou i rybáři, kteří mají raději klidnější části pláží. Zlí jazykové tvrdí, že v Pastvinách moc ryb není, ale o opaku se můžete sami přesvědčit u hráze. Sice je to prostor, kde se ryby chytat nesmí, ale nakrmit je můžete. Chleba si vezměte raději více, protože ryb tam je spousta.

Na návštěvu hráze si nechte ve svém časovém rozvrhu více času. Kromě krásného pohledu na dolní přehradu stojí za zhlédnutí i samotná hráz. Je to poslední vystavěná zděná hráz v ČR. Není to však jediná zvláštnost. Přehradu lze využívat podobně jako nádrž Dlouhé stráně, i když naposledy byla v čerpadlovém provozu v roce 1964.

Přímo z hráze mohou dobrodruzi vyrazit na procházku Markétiným údolím, kde si dosyta užijí přírody a starých usedlostí.

Údolní přehrada leží nedaleko polských hranic, proto se Pastviny staly oblíbenou rekreační oblastí také pro Poláky. Potkat zde můžete v menší míře také Estonce nebo Nizozemce.

ANKETA: Čím vás Pastviny oslovily?

Lukáš Kedziora
Lešno (PL), 32 let

Lukáš Kedziora

„Je tu klid, hezká příroda, celkově se mi tu líbí. Jezdili jsme sem s otcem už od mala. Obchod, hospoda tu je, hřiště taky, takže mi nic nechybí."

Petr Vencl
Kerhartice, 66 let

Petr Vencl

„Je to naše zájmová oblast a už sem jezdíme od dětských let. Na Pastvinách nám nic nechybí. Kolikrát jsem tu byl, bych už asi ani nespočítal."

Veronika Benešová
V. Mýto, 10 let

Veronika Benešová

„Už jsem v Pastvinách podruhé, moc se mi tu líbí. Vzali mě sem dědeček s babičkou. Bydlíme v chatce. Nic mi tu nechybí."

Vesnice je krásná, ale…

PastvinyKdyž se za letního počasí podíváte z pastvinského mostu, vidíte spousty šlapadel, loděk, plavců a rybářů. Vodní nádrž poskytuje mnoho možností, které přináší lidem radost a některým místním i obživu, ale žít v Pastvinách není takový med, jako by se na první pohled zdálo.

Místní se shodují, že vesnice je krásná, ale práce je spíše sezonní. „Jsem tu spokojený, ale s prací to je horší. Většinou se musí dojíždět. Raději bych žil i nadále v Pastvinách, ale kvůli dobré práci budu muset nejspíš do města," říká Šimon Chmelík, který je místní, ale studuje VUT v Brně.

Janu Kalousovi se v rodné obci také líbí, ale přiznává, že to je zejména se stálou prací složité. „V dnešní době už nejsou žádné velké rozdíly mezi vesnicí a městem, nebo tak to aspoň vidím já. Akorát ty pracovní možnosti jsou v obci téměř nulové, jen přes léto nějaké brigády. Naštěstí doprava funguje poměrně dobře, když dojíždím za přivýdělkem do okolních měst, tak problém nemám," dodává Kalous.

Tipy na výlety :

Zemská brána: Naučná stezka vede skrz přírodní rezervaci Zemská brána. Podél trasy plyne Divoká Orlice, která omílá obrovské kameny. Cesta vede lesem, takže procházka je příjemná i za teplého letního počasí.

Vejdova lípa: Soutěž Strom roku sice nevyhrála, ale přesto si zaslouží pozornost. Její mohutný kmen se tyčí nad Pastvinami už stovky let.

Pevnosti: V blízkém okolí Pastvin se nachází celá linie bunkrů. K největším a nejzachovalejším patří tvrze Bouda, Hůrka, Hanička.

Suchý vrch: Rozhleden je v okolí Pastvin více, ale Suchý vrch je Suchý vrch. Ze 33 metrů můžete vidět Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník a za dobrých podmínek také Sněžku.

Neratov: Opravený kostel na Nanebevzetí panny Marie má unikátní prosklenou střechu. Je zajímavý svým vzhledem i historií.

Muzeum řemesel Letohrad: Víte, jak se dělalo mýdlo? Jak se mandlovalo prádlo? Víte, k čemu sloužil povříslovač nebo fofry? I kdybyste věděli, stejně si zajděte do Muzea řemesel v Letohradu.

Tipy na akce:

9. 8. 2014 Pastvinská Nota, bluegrass, folk, country.

16. 8. 2014 Dračí lodě, závod na 250 metrů.

ONDŘEJ KOLDA