Před začátkem hlavní sezony tak díky jejich obětavé práci vyhledávaná rekreační oblast opravdu „prokoukla“. Skupiny „sběračů“ se pohybovaly po březích a plážích, hladinu přehrady křižovalo několik motorových člunů, pod hladinu se vydala skupina potápěčů. Všichni se stejným cílem: uklidit to, co po sobě na Pastvinách zanechali někteří neukáznění návštěvníci.
„Tuto akci děláme oficiálně potřetí, ale uklízeli jsme už i dřív. Jde nám o to, aby bylo kolem přehrady i pod hladinou čisto a bezpečno. Vedle toho, že se uklízí, má naše akce i výchovný charakter. A musím říci, že se nám daří na návštěvníky působit,“ říká šéf Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Pastviny Oldřich Houdek.
V minulých letech nacházeli potápěči z řad vodních záchranářů pod hladinou přehrady i zajímavé „kousky“, kupříkladu zachovalý bicykl. Letos šlo podle vyjádření Zdeňka Appla spíš o „běžný binec“ po turistech. „Potápělo se nás pět ve dvou skupinách, pod hladinou jsme byli zhruba hodinu. Našli jsme hlavně hodně kelímků od piva, plastové lahve i zahozený sušák, jinak nic mimořádného, ne že by někdo opravdu vyhazoval odpad do vody. Viditelnost pod vodou byla kolem tří metrů, což jsou na sladkovodní přehradu poměrně dobré podmínky,“ uvedl potápěč.
S úklidem kolem Pastvinské přehrady pomáhali také školáci ze ZŠ Klášterec nad Orlicí a ZŠ Dlouhá Třebová. Ruku k dílu přiložila i skupinka šesti dětí z Dětského domova v Horní Čermné. „Uklízeli jsme kus břehu. Našli jsme hlavně kelímky, flašky, papírky, ale třeba i boty. A taky jsme viděli docela velkýho hada,“ svěřil se jedenáctiletý Vojta.
A co si myslí o lidech, kteří po sobě nechávají nepořádek? „Je to špatné. Lidé by si měli po sobě uklízet a ne, že to pak musí udělat někdo za ně. A navíc ničí přírodu,“ řekl Deníku chlapec. Jak dodal, akce se mu líbila, zvlášť pak jízda motorovým člunem. A za rok by prý opět rád přijel s úklidem Pastvin pomoci.

Odměnou pro děti byly jízdy člunem
„Dnes nás tu pracovalo kolem šedesáti, bylo tu i poměrně dost dětí. Pro ně to byl vlastně výlet do přírody spojený s pomocí s úklidem. Atrakcí pro ně byl pak opravdu motorový člun, na který se některé z nich jindy třeba vůbec nedostanou. Proto jsme pro ně připravili jako určitou odměnu speciální vyjížďky po přehradě. S výsledkem úklidu jsem spokojený, trochu jsem se bál bouřky, která před polednem hrozila, ale nakonec všechno dopadlo dobře,“ hodnotil Oldřich Houdek.

Ochrana životů, ale také prevence
Vodní záchranná služba k Pastvinám už neodmyslitelně patří. Její činnost je nezastupitelná, a to jak v oblasti ochrany životů a zdraví návštěvníků rekreační oblasti, tak i v prevenci. Každou sezonu mají záchranáři řadu zásahů jak na hladině přehrady, tak i při ošetřování různých poranění mezi rekreanty. Loni také zachránili život tonoucí ženě, matce tří dětí. Díky dokonalé připravenosti záchranářů byla za pomoci motorového člunu nalezena, vytažena z vody a resuscitována. Ani delší kóma, v němž se žena nacházela, na ní naštěstí nezanechalo žádné následky.
V minulém roce se uskutečnilo sedm prezentací činnosti vodní záchranné služby s výukou první pomoci. Pro mládež bylo připraveno šest ukázek, kterých se zúčastnilo kolem 250 dětí.
Tolik alespoň stručný nástin aktivit vodních záchranářů na Pastvinách. Akce „Čisté Pastviny“ pak jen jejich bohatou činnost dál rozšiřuje…