"V Kulturním domě po sedmé zasedalo zastupitelstvo. Schválena byla nová obecně závazná vyhláška, která mění Místní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti. Stávající vyhláškou, účinnou od roku 2020, byl místní koeficient nastaven na hodnotu 2. Nová vyhláška snižuje tento koeficient s účinností od 1. 1. 2024 na hodnotu 1. Tento koeficient ovlivňuje výběr daně z nemovitosti a jeho snížení fakticky znamená propad příjmů města o necelých 9 milionů korun ročně," uvedla radnice v tiskové zprávě.

Vlastníkům nemovitostí, tedy občanům a firmám působícím v katastru města, přinese podle radnice naopak snížení daňové zátěže.

Martin Netolický
Hejtman Martin Netolický byl zvolen novým českotřebovským radním. Vzdá se odměn

"Před schválením návrhu byla navrhovaná změna diskutována a na výrazné snížení příjmu v rozpočtu města upozorňováno. Ke schválení došlo zejména s ohledem na skutečnost, že v zastupitelstvu nejpočetnější SNK Oušťáci a sdružení Ústecké fórum slíbili snížení daně z nemovitosti ve svých volebních programech," píše se v tiskové zprávě.

Záležitost má však háček. Ve sněmovně leží vládní konsolidační balíček, který základní sazbu daně z nemovitosti zvyšuje zhruba na 1,8násobek. 

Orlickoústecká radnice je nejspíš jedna z mála, která chce daň z nemovitosti snížit, většina měst v Česku naopak uvažuje o zvýšení.