Ne všichni však byli pro. Ze sedmadvaceti členů zastupitelstva souhlasilo s prodejem dvacet. Jablkem sváru se staly stromy, které na pozemku rostou. Podle zastupitele, dnes už bývalého člena koaličního sdružení Oušťáci, Jiřího Holubáře si město mělo pozemek nechat a místo parkoviště vybudovat park.

„Na úkor zeleně vzniknou nová parkoviště a dle schváleného osazovacího plánu bude muset zřejmě dojít i ke skácení sedmi stromů. Většina zastupitelů podpořila konzumní způsob života,“ posteskl si Jiří Holubář.

Přestože od schválení převodu uplynuly tři měsíce, o tom, co bude se stromy, je stále nejasno. Zástupce Lidlu, který byl na zářijovém zasedání přítomen, na dotaz Jiřího Holubáře, zda se bude kácet nebo ne, odpovědět nedokázal. A nejasnosti nadále přetrvávají.

Bude se kácet, nebo nebude?

„Můžeme potvrdit, že u prodejny Lidl plánujeme rozšířit parkoviště. O případném kácení stromů prozatím není rozhodnuto. Pokud by k tomu došlo, společnost je připravena vysadit nové stromy,“ sdělila na dotaz Deníku tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Přesný termín realizace není prozatím stanoven. „Projekt nyní prochází přípravnou fází. Vše připravujeme tak, aby docházelo k co nejmenším zásahům v okolí prodejny,“ pokračuje Zuzana Holá. Úprav se podle mluvčí obchodního řetězce dočká i samotná prodejna.

Odbor životního prostředí Městského úřadu v Ústí nad Orlicí aktuálně žádnou žádost o kácení stromů na plochách v okolí obchodního domu Lidl neeviduje. Redakci to potvrdil místostarosta Jiří Preclík.

Problém je podle Jiřího Holubáře v tom, že osazovací plán, který zastupitelé schválili společně se smlouvou o převodu pozemku, počítá s vysazením šesti nových stromů. „Na hranici se současným pozemkem Lidlu stojí dva stromy. Jeden je javor a druhý vrba. Tyto stromy se budou muset pokácet, pokud Lidl bude chtít vyřešit zásobování. Dalšími stromy, které se zřejmě budou muset pokácet, je stromořadí pěti mladých javorů za Lidlem,“ přibližuje zastupitel. „Věřím, že k tomuto kácení nedojde a pět javorů za Lidlem nebude nutné kácet, neboť se smlouva upraví. Nehodlám ji nijak nadále zpochybňovat, protože o to hlavní – zeleň, město přišlo,“ napsal v následné diskuzi Jiří Holubář.

O získání pozemku usiloval obchodní řetězec v minulosti už dvakrát. Pokaždé neúspěšně. Poprvé v říjnu 2016, kdy šlo o 1536 metrů čtverečních. V únoru loňského roku Lidl ustoupil na 920 metrů s doplatkem milion korun. Mezitím proběhla změna územního plánu, ve kterém byl pozemek původně veden jako park. V září 2017 se využití plochy změnilo na občanskou vybavenost.

Starosta Petr Hájek (Oušťáci) připomíná, že se změnou souhlasilo 22 z 23 přítomných zastupitelů, včetně Jiřího Holubáře. „Územní plán byl několikrát veřejně projednáván a diskutován, jeho zpracování a následné projednání trvalo tři roky, nikdo nevznesl připomínku, nikdo pozemek nechránil a nehájil tak, jako dnes. Ani veřejnost ani zastupitelé,“ říká starosta Hájek. Podle Jiřího Holubáře však změna územního plánu neznamená, že by na pozemku nemohl vzniknout park stejně jako parkoviště.

Orlickoústecká radnice se zástupci Lidlu o plnění smluvních podmínek nadále jedná. Schůzka tajemníka a pracovníků odboru životního prostředí měla proběhnout krátce před Vánoci.