Festival s tématem Hledání domova startuje v sobotu 9. dubna filmy zabývajícími se převážně muslimskou tematikou (Můj džihád, Po arabském jaru, Mezi věřícími). Diváci zároveň na toto téma budou moci debatovat s arabistou a výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů Markem Čejkou. Nedělní blok filmů se pak zaměří na Ukrajinu (filmy Blízký daleký východ a Zajatci) a jako hosté k tomuto tématu do Ústí nad Orlicí přijedou ukrajinista a publicista Bohdan Kopčák (namísto původně avizovaného novináře a komentátora Libora Dvořáka) a novinář a reportér na volné noze Vojtěch Boháč.
Pondělí proběhne trošku netradičně – po jediném filmu Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, který se dotýká aktuální problematiky kolem migrantů, proběhne panelová debata Migrace a my (vstup zdarma) se čtyřmi zajímavými osobnostmi – ředitelem organizace Člověk v tísni Šimonem Pánkem, filosofem a sociologem Václavem Bělohradským, iniciátorem Výzvy proti šíření nenávisti na Králicku Petrem Urbanem a socioložkou domova Barborou Vackovou.
Po úterní filmové přestávce, kdy se v Malé scéně představí českotřebovský soubor Divadlo mezi světy se svým představením N. V. Gogol – Ženitba, pokračuje festival již v tradičním duchu. Od středy do soboty se tedy diváci mohou těšit na tři (v případě soboty čtyři) filmy a každý den také na pofilmovou debatu. Zatímco ve středu se bude diskutovat na téma médií s šéfredaktorem časopisu Respekt Erikem Taberym a ředitelkou Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na UK Alicí Němcovou Tejklovou, ve čtvrtek přijede do Ústí nad Orlicí hungarolog-historik Robert Pejša. Páteční večerní film Mallory od Heleny Třeštíkové doprovodí jeho hlavní protagonistka Miroslava Neradová – Mallory. Závěrečný den, sobota, pak bude ve znamení filmů s ekologickou a etickou tematikou, nad kterou přijedou debatovat ekolog a bývalý vedoucí Katedry environmentálních studií FSS MU Zbyněk Ulčák (po filmu Cowspiracy) a členka spolku Svoboda zvířat Tereza Bílá (po filmu V kožešině).
„Samotní diváci festivalu pak svým vstupenkovým hlasováním rozhodnou, kam poputuje letošní výtěžek orlickoústeckého festivalu v rámci programu Ústí sobě!" vzkazují organizátoři festivalu.
Letošní velkou novinkou Jednoho světa je systém předprodeje, kdy byl rozšířen ve spolupráci s firmou Konzum a má umožnit divákům včasné a klidné zakoupení vstupenek. Předprodej vstupenek bude v prodejnách ukončen vždy ve 12.00 v daný den projekce. Poté lze vstupenky zakoupit už pouze v Malé scéně. Více informací o novém systému předprodeje vstupenek naleznou zájemci na webu www.spousti.cz. (tz)
V ústecké Malé scéně bude v rámci festivalu Jeden svět promítán i film Heleny Třeštíkové Mallory. Dokument pojednává o bývalé narkomance, která kvůli svému dítěti dokázala restartovat svůj život, i když podle svých slov nečekala, že to „bude tak hustý". V průběhu třinácti let navázala několik špatných vztahů, žila půl roku v nepojízdném autě, syna dala na čas do ústavu, na úřadech se marně snažila zajistit pro ně dostupné bydlení. Díky své nezdolnosti a odhodlání ale nakonec dokázala nepřízeň osudu zvrátit. Po promítání následuje debata s Mallory neboli Miroslavou Neradovou, hlavní hrdinkou filmu.
Program festivalu
Malá scéna,Ústí nad Orlicí
9. 4. 2016
14.30 Milosrdné radikálky
16.00 Můj džihád
17.30 Po arabském jaru + debata
Debata: JUDR. PhDr. Marek Čejka – arabista, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů
20.00 Mezi věřícími + Slavnostní zahájení
V neděli 10. 4. před oficiální festivalovým dokumentem bude uveden také Film obyvatel Domova pod Žampachem s názvem „… To bude dobrý!", který získal ocenění poroty na IX. ročníku mezinárodního filmového festivalu Mental Power Prague Film Festival – nominace na zvláštní cenu poroty, nominace za nejlepší kameru a cena za nejlepší hlavní mužskou roli.
10. 4. 2016
14.30 Nemusíš s láskou stačí s citem
16.30 Blízký daleký východ + debata
debata: Vojtěch Boháč – novinář a reportér na volné noze zabývající se regiony střední a východní Evropy
19.00 Zajatci + debata
Debata: Bohdan Kopčák, ukrajinista a publicista
11. 4. 2016
17.30 Žádný člověk není ostrov sám pro sebe + panelová diskuse
Panelová debata Migrace a my: Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni a Prof. PhDr.Václav Bělohradský,PhD., filosof a sociolog, Petr Urban, iniciátor Výzvy proti šíření nenávisti na Králicku, Barbora Vacková, socioložka.
12. dubna od 19.30 uvede českotřebovský soubor z Divadla mezi světy v Malé scéně charitativní divadelní představení Ženitba od N. V . Gogola.
13. 4. 2016
15.30 Na východ od ráje
16.45 Švédská teorie lásky
18.30 Pomozte najít Sunila Tripathiho + debata
Debata: Erik Tabery, šéfredaktor časopisu Respekt, a Alice Němcová Tejklová, ředitelka Institutu komunikačních studií a žurnalistiky UK
14. 4. 2016
16.00 Bábušky z Černobylu
17.30 Model pana starosty + debata Debata: Robert Pejša, hungarolog-historik
20.00 Cecilia
15. 4. 2016
16.00 Rebelové
17.45 Tak daleko, tak blízko
19.30 Mallory + debata
Debata: Miroslava Neradová – Mallory, hlavní hrdinka filmu
16. 4. 2016
14.15 Kola versus auta
16.00 Co se nenosí
17.30 Cowspiracy + debata
debata: Ing. Zbyněk Ulčák, Ph.D., ekolog, bývalý vedoucí Katedry environmentálních studií FSS MU
20.00 V kožešině + slavnostní zakončení + debata
debata: T. Bílá, členka spolu Svoboda zvířat, organizace na ochranu zvířat
Více informací a rezervace vstupenek na http://spousti.cz/program-js-2016/
Hlasujte o projektech Kdo získá výtěžek festivalu v Ústí nad Orlicí? O tom letos rozhodne hlasování. Do programu Ústí sobě! se přihlásilo 7 projektů, které se zaměřují na různé oblasti společenského života ve městě. Na stránkách Spousti najdou zájemci podrobnosti o projektech, jejich záměry, cíle, částky potřebné k realizaci… V průběhu festivalu pak budou informace zveřejněny i přímo v Malé scéně a na Mírovém náměstí. O tom, který projekt získá prostředky, rozhodne hlasování diváků.
Přihlášené projekty
- Foodbreaker- Kondiční cvičení bez bariér
- Divadlo: Občanský průkaz
- Z Ústí až na konec světa
- Je to můj život
- Galerie Quo
- Osvěta o autismu