Radnice v Ústí nad Orlicí se zřejmě stane vlastníkem areálu, který ještě před časem obývala textilka Perla. Město chystá budoucí kupní smlouvu. S věřiteli se dohodlo na ceně 30 milionů korun. Podle starosty Richarda Peška by se všechny transakce mohly stihnout vyřídit do komunálních voleb.

„Když jsme před dvěma lety začali vyjednávat s Perlou, chtěla za areál 100 milionů korun. Teď jsme se dostali na třicet milionů a ušetřili 70 milionů korun,“ řekl Pešek.

Radní souhlasí s tím, aby radnice areál v centru města koupila. Návrh ještě musejí příští pondělí odsouhlasit zastupitelé. Starosta předpokládá, že získá většinu. Jde o kompromisní výši ceny. Věřitelé požadovali 35 milionů korun, vyjednavači z radnice navrhovali o osm milionů korun méně. „Potom se ještě musí udělat výběrové řízení na úvěr, což bychom měli stihnout do komunálních voleb,“ dodal starosta.

Město mělo zájem koupit areál, který je osmkrát větší než tamní náměstí, ještě před tím, než textilka zkrachovala. Zázemí podniku i se zaměstnanci se mělo stěhovat do budov na okraji města. Tehdy byla radnice ochotná zaplatit šedesát milionů korun s tím, že stovky lidí neztratí práci. Jenže přišlo insolvenční řízení a továrna loni přestala vyrábět.

Podle Peška jde o strategické místo. Když jej radnice koupí, může v budoucnu rozhodovat o tom, co se na něm postaví. Ideální by byly velké byty s terasami, naopak šanci nebude mít supermarket.

„Jakákoliv výstavba tam bude stát tři čtvrtě až miliardu korun, na to město mít nebude. Nebo seženeme peníze z vnějšku a postavíme tam podzemní parkoviště,“ řekl Pešek.

Problematice využití areálu Perly byla věnována anketa Rada městu, kterou připravila ústecká radnice ve spolupráci s manažerskou organizací OHGS na jaře loňského roku. V ní mohli obyvatelé bývalého okresního města, ale i ti, kdo do Ústí přijíždějí za prací či do škol vyjádřit svůj názor na to, co by na lukrativním místě v centru mělo vzniknout. V rámci ankety bylo nakonec k vyhodnocení nashromážděno 1250 dotazníků. Vedle bytů a parkování by respondenti ankety rádi na místě Perly uvítali relaxační zelenou zónu, lepší občerstvení na úrovni, posezení, kašnu, dětský koutek, informační prvky či obchůdky.

(čtk, ký)