Ústí n. O. - Zatímco zkušení jezdci už ladně krouží mezi kužely, ti s menšími zkušenostmi toporně udržují balanc a sem tam kecnou na zadek. I in-linová školička bruslení vyžaduje trpělivost. A tu děti z příměstského tábora zaměřeného na výuku in-line bruslení měly. Znovu a znovu se rozjížděly, znovu a znovu brzdily a nutily nohy na kolečkách jet tam, kam chtějí.

I pro nezkušené

Instruktoři se dětem věnovali ve skupinách, do nichž jsou děleny podle svých schopností. „Hodně rodičů se mě ptá, jestli je školička vhodná pro úplné začátečníky. K nám mohou přijít i děti, které nikdy nebruslily. Začínáme s nimi na trávě, kde se postupně naučí základy, jak stát, jak se na bruslích pohybovat, na to je přesná metodika," říká za pořadatele příměstského tábora Markéta Skalická. Školička se letos o prázdninách rozjela pošesté, vážnější úraz se nikdy nestal. Děti jsou totiž „opancéřované" hlavu mají krytou helmou, na rukou i nohou chrániče. A navíc, jak je většina z nich ještě malá, mají blízko k zemi.

„Máme i zážitkový tábor, bikovou, adrenalinovou a freestylovou školičku, přijel instruktor z Přerova a děti učí pokročilé jízdě. V sedmi turnusech se sešlo kolem dvě stě třiceti dětí. Rok od roku zájem o školičky roste," říká Markéta Skalická. Nepochybně to souvisí s hustou sítí cyklostezek, kterou je Orlickoústecko protkáno a tudíž i popularitou, jakou zde in-line bruslení má. „Ano, Ústí je v tomto směru výjimečné, pobočky máme po celé republice, i ve velkých městech, jako je Zlín nebo Přerov, a v Ústí patří kurzy k těm nejnavštěvovanějším," souhlasí Markéta Skalická.

Brusle jen kvalitní

Ještě před tím, než dítě začne bruslit, je aktuální otázka vybavení. Jaké pořídit? „V obchodě se sportovními potřebami vám poradí, každopádně doporučuji nekupovat brusle v supermarketech, ale spíš si vybrat ve specializovaných obchodech. Vyrábí se třeba posunovací brusle, které se dají upravit na čtyři až pět velikostí a vydrží i několik let," radí instruktorka. Důraz klade na kvalitní brusle. „Hlavně aby neměly plastová kolečka. Také se tu s nimi setkáváme, děti se pak nic nenaučí, protože se ani nerozjedou. Doporučujeme koupit kvalitnější brusle s pevnou botou, když se stáhnou přezkou kolem kotníčků, dětem se lépe bruslí, hlavně těm menším, které mají ještě potíže se stabilitou. Důležité jsou samozřejmě i chrániče na kolena, lokty i zápěstí, a helma, stačí i cyklistická," dodává pořadatelka školičky.

Přišel „zlatý" Jarda

Náplní tábora není jen učení, ale samozřejmě i zábava. Celotáborová hra se letos týkala olympijských her. „Letos se nám povedlo mít na dvou kurzech Jaroslava Kulhavého, což je pro děti hodně motivující," dodala Markéta Skalická. Pro koho se bruslení stane srdeční záležitostí, může se postupně od začátečníků přes pokročilé vypracovat na pozici školeného instruktora. „Děti se vrací, některé jsou tu už šestým rokem, i když jim je už šestnáct, sedmnáct. To nás těší, to je super," dodala Markéta Skalická.

Ve školičce bruslení jsme se dětí zeptali: Co už umíte, a co se ještě chcete naučit?

anketa 1

Sebastian Balhar, 11 let

„Já už jsem na tomhle příměstském táboře počtvrté, trénuju si bruslení u nás před barákem. Baví mě to stejně jako další sporty, chodím na florbal a tak. Rád bych se tady naučil takové ty těžší triky, jako je třeba free- style."

anketa 2

Ema Růžičková, 8 let

„Je to tady dobrý, mám tu kamarádky. Já už jsem jezdit uměla, letos jsem se to naučila. Co mně ještě nejde? Moc mi nejde jezdit na jedné brusli, snad to stihnu na tomhle táboře."

anketa 3

Tobík Vacek, 8 let

„Už jsem bruslit uměl. Jsem tu podruhé, s bráchou. Asi nejvíc se mi tu líbí podjíždět překážky. Chtěl bych se naučit na bruslích skákat, hodně vysoko. Za rok se na tenhle tábor klidně přihlásím zas."