V Ústí nad Orlicí chce Česká pošta k poslednímu červnu uzavřít tři ze čtyř poboček, a to v Hylvátech, Kerharticích a nákupní galerii Nová Louže na sídlišti Štěpnice. Radní usilují o záchranu provozu alespoň pobočky na Nové Louži, protože je velmi vytížená a ve velkém počtu ji navštěvují senioři. Pro některé z nich by mohla být jediná pošta v hotelu UNO příliš vzdálená a těžko dostupná, protože sídlí v prvním patře.

Ústecký starosta Petr Hájek upozornil, že pošta je v tomto místě umístěna provizorně již řadu let, není zcela bezbariérová a nedisponuje dostatečným prostorem u přepážek. Navíc u ní není ani pořádné parkoviště. Záměrem České pošty je snížit počet přepážek ve městě ze současných desíti na šest s tím, že bude personálně zajištěn jejich plnohodnotný celodenní provoz.

Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě a diskutujte:

Česká pošta - ilustrační foto
ANKETA: Kterou pobočku by Česká pošta na Orlickoústecku měla rozhodně zachovat?

Zástupci České pošty však potvrdili, že se snaží přemístit poštu zpět do centra města, a to do bývalého Telecomu. Česká pošta o tom jedná s novým majitelem objektu společností Agrostav.

Se zrušením pobočky na Nové Louži, která má více než pět tisíc transakcí měsíčně, vedení města nesouhlasí. V tomto duchu také povede další jednání.

„Jednali jsme o možnosti provozovat tuto pobočku jako Pošta Partner plus. Za jakých podmínek by to bylo možné, není v tuto chvíli ze strany pošty zcela jasné. Jsme připraveni najít shodu. Návrh města, tedy možné řešení, jsme předložili. Následně se dozvíme, zda se s ním pošta ztotožní,“ sdělil starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Pobočka pošty pod svitavským náměstím se v červnu uzavře.
Města a hejtman se bouří. Hlavní otázka ale zůstala: Potřebujeme Českou poštu?

ČESKÁ TŘEBOVÁ BOJUJE O PARNÍK

Boj o poštu nevzdávají ani v sousední České Třebové. V současné době jsou ve městě tři pošty a ta na Parníku má skončit. Vedení města má obavy, že na hlavní poště bude velký nápor a služby nebudou dostupné pro část obyvatel, zejména seniory.

Se starostou města Zdeňkem Řehákem jednal manažer interní sítě ČP Pavel Smyček. „Domnívám se, že k sérii jednání, která aktuálně probíhá, mělo být ze strany pošty přistoupeno před oznámením rušení vybraných poboček. Nyní máme na všechno o dost méně času. To je vzhledem k tomu, že zájmy samospráv a pošty se v tomto ohledu často liší, velice limitující,“ řekl starosta Zdeněk Řehák po úterním jednání.

Manažer Pavel Smyček při jednání zdůvodňoval mimo jiné rušení pobočky tím, že v České Třebové došlo za posledních několik let k poklesu klientských transakcí o 37 procent. U poštovních transakcí je pak toto číslo téměř 42 procent.

Pobočka pošty pod svitavským náměstím se v červnu uzavře.
V kraji zmizí sedmnáct poboček pošty. Je to neakceptovatelné, hřmí starostové

„Je vidět, že na straně pošty není žádná vůle bavit se o zachování pobočky na Parníku ve stávajícím režimu. Proto se snažíme alespoň získat záruku, že dojde k personálnímu posílení hlavní pošty u nádražní budovy. To nám bylo přislíbeno s tím, že rozšíření provozní doby sice není možné, ale dojde k zajištění vyššího počtu otevřených přepážek,“ doplnil Řehák.

Možností, jak zachovat dostupnost služeb, je ale podle starosty více. „Město je vlastníkem stávajícího objektu, ve kterém na Parníku pošta sídlí. Vážně uvažujeme o možnosti zapojení města do programu Pošta Partner plus, který aktuálně prochází modifikací, aby byl cenově přístupnější pro obce,“ uzavřel Řehák.

Další schůzka se zástupci České pošty a dotčených měst, které iniciuje hejtman Martin Netolický, proběhne v úterý 9. května.