Pětičlenný tým se zastoupením orlickoústeckého gymnazisty Viktora Adámka uspěl ve finále prestižní celosvětové soutěže Conrad Challenge v centru NASA, tedy Národního úřadu pro letectví a vesmír, v americkém Houstonu. S nápadem na restartování nefunkčních družic na oběžné dráze na konci dubna vynikl v konkurenci dvou tisíc týmů a získal ceny za prezentaci projektu od poroty i veřejnosti.

Více se o projektu českých středoškoláků dozvíte ZDE

Simon Klinga, Viktor Adámek, Anna Krebsová, Boris Brovkin a Richard Nikel. Tak zní jména pětice, která pod týmovým jménem Laser uspěla ve finále prestižní Conrad Challenge v Houstonu.

Dohromady je svedl společný zájem o vědu v září 2023. Začali se scházet v brněnském FabLabu, který jim poskytl technické zázemí. „S pomocí našeho mentora Jana Spratka z Planetária Praha jsme došli k nápadu s reálným potenciálem, obnově nefunkčních satelitů pomocí laseru,“ popsal člen týmu z blanenského gymnázia Richard Nikel.

Studenti společně navrhli, jak na oběžné dráze restartovat družice, které vinou softwarové chyby přestaly komunikovat a mohou představovat problém v přehlcení vesmírného prostoru.

Mladí Češi a Češka zaujali nejenom nápadem, ale i jeho prezentací. Za svůj výkon získali stipendia na prestižní americké školy, jako je Floridský technologický institut, Menlo College nebo Clarkson University.

Ze soutěže si odváží taky spoustu zážitků a zkušeností. „Celé finále jsme si neskutečně užili, získali jsme řadu kontaktů na odborníky i ostatní účastníky finále. Navíc jsme si zlepšili komunikační a prezentační schopnosti v angličtině,“ pochvaloval si student z gymnázia v brněnské Bystrci Boris Brovkin.

Mladí výzkumníci se dočkali i povzbudivých reakcí od odborníků, se kterými se v Houstonu díky soutěži mohli osobně potkat. „Donald James, který v NASA pracuje celý svůj život, nám řekl, že se mu náš projekt velmi líbí a podporuje nás v něm. Zakladatelka soutěže Nancy Conrad řekla, že naše prezentace byla jednou z nejlepších, kterou kdy viděla,“ popsal Brovkin.

Čeští studenti uspěli v NASA. | Video: tým LASER

Soutěží nápad týmu nekončí, chtějí na něm dál pracovat. „Chceme jako středoškoláci střílet se silným laserem na něco, co je malé, létá to pět set kilometrů nad zemí desetinásobnou rychlostí oproti vystřelené kulce. Bude to složité, bude to na dlouho, ale právě proto nás to asi baví,“ doplnil vedoucí projektu a zakladatel týmu Simon Klinga, stejně jako Brovkin student bystrckého gymnázia.

V příštích měsících by se mělo ukázat, zda bude možné celý nápad restartování nekomunikující družice obíhající Zemi skutečně realizovat. Podmínkou je samozřejmě zajištění potřebných finančních prostředků, o čemž studenti jednají nejen se soukromým sektorem, ale také s ministerstvem pro vědu, výzkum a inovace. Tým v tuto chvíli testuje možnosti restartování družic v laboratorních podmínkách.

close Velký úspěch studentů. S vesmírným projektem zabodovali v NASA info Zdroj: Pardubický kraj zoom_in Velký úspěch studentů. S vesmírným projektem zabodovali v NASA

S Viktorem Adámkem se v úterý setkal hejtman Martin Netolický, který před několika týdny o mimořádném úspěchu českých studentů hovořil s ředitelem Space Center Houston Williamem T. Harrisem.

NASA

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír je americkou vládní agenturou a dnes nejznámější kosmickou agenturu na světě.
Zabývá se průzkumem vesmíru, leteckým výzkumem a vědeckým výzkumem.

„Skupina pěti českých středoškoláků z gymnázií v Brně-Bystrci, Ústí nad Orlicí, Plzni a Blansku uspěla v mimořádně velké mezinárodní konkurenci. Do soutěže se přihlásilo přes dva tisíce týmů a do finále v Houstonu se dostalo 26 projektů. Tým pojmenovaný Lasar (LAser SAtellite Recovery) zvítězil s projektem na restartování nekomunikující družice obíhající Zemi. Český tým zanechal v NASA velmi hlubokou stopu a při našem jednání s ředitelem Space Center Houston Williamem T. Harrisem byl jejich návrh vnímán jako velmi mimořádný počin,“ uvedl hejtman Martin Netolický po setkání s dnes již absolventem Gymnázia Ústí nad Orlicí Viktorem Adámkem.

„Díky úspěchu získali studenti nejen mnoho cenných zkušeností a kontaktů na odborníky v oblasti vesmírného výzkumu, ale i stipendia na Floridský technologický institut, Menlo College nebo Clarkson University. Viktor Adámek se však v tuto chvíli rozhodl studovat fyzikální inženýrství na ČVUT v Praze a bude tak svoje dovednosti prozatím rozvíjet u nás. Paralelně s tím společně s kolegy pokračují v testování svého projektu pro uvedení v praxi,“ řekl hejtman.