Měl jsem to štěstí zúčastnit se schůzky, při které byly hodnoceny fotografie svitavských fotografů (jsem členem svitavského klubu již několik let) z probíhající soutěže fotoklubů „Ratibořický mapový okruh". Ústecký klub tehdy navíc připravoval vernisáž v Galerii pod radnicí. Během půl roku jsem se zúčastnil i několika dalších jednání klubu a výstav, takže mohu objektivně posoudit jejich práci a srovnat ji s fotoklubem svitavským.

Ústeckoorlický fotoklub se může pochlubit rozmanitostí žánrů jednotlivých fotografů. Je tu víc vynikajících fotografů, mezi ně dozajista patří Jiří Kočí. Ten nyní vystavoval fotografie v Malé scéně, společně s ním pak malby moderních ornamentů jeho manželka Oluše Kočí. Výstava nadchla stovky návštěvníků tohoto celoročně kulturou a uměním žijícího stánku.

Fotografka Stanislava Dvořáková spojuje tohoto ušlechtilého koníčka s dopisovatelskou činností. Jiří Fikejz se na svých fotografiích věnuje detailům a kráse ženského těla a duše. V repertoáru vedoucího fotoklubu Mijata Mandice převažují zejména portréty.

Martin Sýkora se zaměřuje na krásy přírody a její detaily a makrofotografie. Krátce pracující v klubu Bohuše Hácová (Uhlířová) obdivuje na svých fotografiích historické památky a spolu s přítelem jejich reportáže a foto z návštěv mnoha okolních hradů a zámků obohatily stránky vycházejících deníků.

A tak bych mohl jmenovat další členy klubu, kteří se aktivně zúčastňují jak soutěže mezi kluby, tak i mnoha ostatních soutěží fotografů amatérů probíhajících k různým tématům a příležitostem v průběhu roku.

Trochu mi v klubu chybí účast mladých začínajících fotografů. Naopak se klub oproti ostatním může pochlubit velkou účastí žen.

Fotoklub se v uplynulých letech zúčastnil i několika mezinárodních soutěží a v plánu má další výstavy a akce, včetně navázání úzké spolupráce s fotoklubem svitavským.

Fotografování je obdivuhodný koníček, který si po nástupu digitální fotografie získává rok od roku čím dále tím více fanoušků. Nepřináší jen zážitky z lovu fotografií, ale i úspěchy v probíhajících soutěžích. Účast v aktivním fotoklubu, jako je bezesporu ten ústeckoorlický, umožňuje mnoha začínajícím i pokročilým fotografům další růst i obohacení jejich fotografické činnosti. Ušlechtile a aktivně vyplňuje volný čas.

Text a foto: Karel Netolický, fotoklub Svitavy