Pražští cellisté opravdu váleli

V pořadí už jedenáctý farní den začal slavnostní mší, kterou od osmé hodiny ranní sloužil zdejší děkan Vladislav Brokeš, jenž také vysvětlil smysl celé akce: „Mého předchůdce před lety motivovalo přání, aby spolu farníci mohli strávit celý den, přestože mají různé povinnosti a starosti. Proto jsme měli ráno jedinou slavnostní mši proti obvyklým dvěma a na odpoledne připravili kulturní program."
Jeho hlavní částí byl tentokrát koncert violoncellového kvarteta Prague Cello Quartet, který z hlavního města přivezl do Ústí pestrou směs klasické i moderně aranžované jazzové a populární hudby. „Mladé umělce jsem slyšel na koncertu v Praze a chtěl je dostat do Ústí. Podařilo se nám získat z jejich strany výhodnou nabídku a jejich koncert tady měl dnes velký úspěch," bilancoval ústecký děkan. Jeho slova potvrdil také jeden z mnoha pravidelných návštěvníků, který Deníku řekl: „Letošní koncert byl opravdu povedený, až na malou májovou přeháňku nám naštěstí přálo také počasí."
Závěr akce zpestřené promítáním fotografií ze života farnosti obstaralo již druhý rok po sobě lámání nevšedního rekordu. Na terase děkanství se opět sešli muži s kytarami a předvedli „unisono" vybranou písničku. Tentokrát jich bylo šestnáct.

Kostelní „den otevřených dveří"

Před třemi lety se ústecká katolická farnost připojila k celoevropskému projektu Noc kostelů, jehož kořeny sahají do rakouské Vídně. V pátek 1. června jsou pro zájemce opět připraveny komentované prohlídky či koncerty. Z nich pořadatelé zvlášť upozorňují na trombonový soubor BoneTet, jenž se představí v kostele Nanebevzetí Panny Marie od páteční 22. hodiny. Pozvánky na tuto i další doprovodné akce jsou formou letáků distribuovány do všech zdejších domácností. „Nejen pro ústecký kostel, ale také sopotnický, oba libchavské a kapli sv. Antonína v Hejnicích, vytváříme spolu s farníky, hudebními spolky či základní uměleckou školou kulturní program. Přáli bychom si, aby měli lidé možnost neformálního poznání kostela," říká farář Vladislav Brokeš a zmiňuje ještě kladné reakce na Noc kostelů: „Zpětná vazba je vidět na účasti. Rádi jsou také organizátoři, že mohou kostel otevřít dalším lidem a také zpřístupnit třeba věže, sakristie a další místa, kam se normálně během roku málokdo dostane."

JAN POKORNÝ