Po Česku Čína

Studenti z předměstí Melbourne vyrážejí na cestu kolem světa pravidelně každé tři roky, hosty gymnázia v Ústí nad Orlicí už jsou počtvrté. Během letošního turné poznávali mj. města v USA, Nizozemí nebo ve Francii, po Ústí zamíří do Číny. Hostitelé pro ně připravili pestrý program, jen jedno ovlivnit nemohli. „Když jsem studenty vítal, řekl jsem jim, že bohužel počasí poručit neumíme. Jinak jsme ale připraveni a doufám, že se jim bude u nás líbit," konstatoval ředitel gymnázia Marek Hoffmann.
Mladí protinožci jsou ubytováni v rodinách gymnazistů. Jaké jsou rozdíly mezi australskou a českou školou, poznávali v úterý při návštěvě vyučovacích hodin na gymnáziu, česká jídla ochutnali ve školní jídelně. Chybět nemohlo ani oficiální přijetí na radnici.
Většinu středečního dne stráví australská výprava v Roškotově divadle, kde ve třech sehraných představeních s názvem Duch Melbourne přiblíží českému publiku svůj domov. Ve více než hodinové show studenti hrají na hudební nástroje, zpívají, tančí, hrají divadlo… Show ukáže to nejlepší z Melbourne, zazní oblíbené australské melodie.
Poslední den svého pobytu u nás stráví mladí Australané na výletě do okolí Ústí. Aby těch zážitků bylo co nejvíce, cestovat budou i vlakem.
Kontakty se zástupcem australské školy byly navázány v roce 2002 při výměnném pobytu ústeckých studentů ve francouzském Bitche. Učitel z Melbourne využil pozvání do Čech a zařadil Ústí do chystaného turné. „V dubnu 2004 Australané přijeli a předvedli tři vystoupení své show, která se velmi líbila. My jim na oplátku připravili program, aby aspoň trochu poznali Ústí nad Orlicí a okolí," vzpomíná na první návštěvu učitelka Maria Kuběnková.

Přijďte do divadla, Australané budou hrát Ducha Melbourne

Australští studenti ve středu v Roškotově divadle třikrát sehrají představení Duch Melbourne, dvakrát pro školy, pro veřejnost začne v 18 hodin. Hra s hudbou, tancem a zpěvy seznamuje s historií a kulturou Austrálie. Mluvené slovo bude překládáno do češtiny, titulky poběží na plátně na jevišti.