Výsledek komunálních voleb v bývalém okresním městě si jen málokdo odvážil tipovat. A je také v řadě ohledů nečekaný.

Kompletní výsledky ze všech měst a obcí Orlickoústecka najdete ZDE.

Proti posledním „komunálkám“, kdy s převahou zvítězila ODS a sestavila bez problémů většinovou koalici se sociální demokracií a jednou ze dvou nezávislých kandidátek, přineslo sobotní hlasování znatelné změny.

Vítězem se s převahou stalo Sdružení nezávislých kandidátů Oušťáci s lídrem Petrem Hájkem, které získalo více než čtyřiadvacet procent hlasů voličů a v novém sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít celkem osm křesel.

Vyjednávání začala ještě v sobotu večer

Z dosavadní radniční koalice dopadla nejlépe ČSSD, která jediná může svůj výsledek označit jako úspěch. Sociální demokraté, jejichž jedničkou je místostarosta Zdeněk Ešpandr, v Ústí posílili, oproti dosavadním čtyřem budou mít v novém zastupitelstvu šest mandátů.

Jako třetí skončila Občanská demokratická strana, jejímž lídrem je starosta Richard Pešek. S výsledkem hlasování nemohou být ústečtí občanští demokraté rozhodně spokojeni, získali totiž pouze čtyři místa v zastupitelstvu. Dostali se tak na polovinu mandátů, které měli v zastupitelstvu poslední čtyři roky. Po letech, kdy ODS v Ústí vyhrávala volby a zásadně ovlivňovala složení radnice, tak přišel citelný neúspěch.

Čtyři zastupitele bude mít uskupení TOP 09 s podporou nezávislých, v jehož čele stojí Luboš Bäuchel. Ten byl tři minulá volební období místostarostou. Pro kandidátku, na níž byla řada osobností spojených s „radničními nezávislými“, není tento výsledek nijak zvlášť oslnivý.

Shodně po dvou místech v zastupitelstvu získaly ústecká KDU–ČSL a KSČM, jednoho zastupitele budou mít Věci veřejné.

Ještě v sobotu večer začala první vyjednávání o možných koalicích, která se protáhla až přes půlnoc. Další vyjednávání se konala i v neděli. Variant se nabízí celá řada a je těžké cokoli předjímat.

Jeden závěr lze ale z výsledků komunálních voleb v bývalém okresním městě přece jen učinit: svým hlasováním voliči zcela transparentně naznačili, že si přejí změnu, a to zásadní.

Nové zastupitelstvo města Ústí n. O.:

Oušťáci – Petr Hájek, Jiří Holubář, Jan Skotálek, Zdeněk Velebný, Martin Mejdr, Markéta Strnadová, Jan Kopáč, Petr Strákoš

ČSSD – Zdeněk Ešpandr, Jiří Preclík, Radomír Lána, Zdeněk Bílý, Jana Svojanovská, Vladislav Fajt

ODS – Richard Pešek, Jiří Čepelka, Radim Jirout, Miroslav Stránský

TOP 09 s podporou nezávislých – Luboš Bäuchel, Lenka Janyšová, Stanislav Havel, Radka Vašková

KDU–ČSL – Václav Klička st., Petr Gorun

KSČM – Jaroslav Fišer, Jana Severová

Věci veřejné – Eva Sichrová

Výsledky voleb do zastupitelstva - Ústí nad Orlicí