Městský úřad se probojoval do „top 10“ úřadů v celé České republice v soutěži Infoliga. Pořádá ji web pro otevřenost veřejné správy otevrete.cz. Infoliga je soutěž, v níž samosprávné subjekty v objektivně nastavených pravidlech soutěží o vyšší informační hodnotu svých webových stránek. Výsledky soutěže navíc vytvářejí celkový přehled o stavu na tomto poli v republice.

Stále se zlepšují

Lanškroun mezi 145 hodnocenými úřady obsadil 9. místo. Mezi obcemi s rozšířenou působností, které nejsou bývalými okresními městy, obsadil první místo. Z Orlickoústecka se soutěže zúčastnila i další města: Ústí nad Orlicí skončilo až na 83. místě, Králíky obsadily dokonce 102. místo. První místa obsadil kraj Vysočina, Praha 6 a Praha–hlavní město.

„Ocenění si vážíme,“ uvedla vedoucí kanceláře starosty Petra Brejšová s tím, že i přes výborné umístění byly shledány nedostatky: „Bylo nám vytknuto, že tam nemáme podkladové materiály pro zastupitelstvo. Víme, že máme mezery ve veřejných zakázkách, které by se mohly zveřejňovat lépe, ale postupně na tom pracujeme.“

V soutěži se posuzuje aktivní poskytování informací samosprávami, hodnocení se zaměřuje na nadstandardní informace. Základním kritériem je preventivní (kontrolní, protikorupční) působení zveřejněných informací, tedy zda poskytnuté informace snižují prostor pro utajení některých postupů, informací nebo rozhodnutí. Kritériem tedy není šíře informací o celkovém společenském dění v lokalitě, estetické působení webu ani jeho technologické zajištění.

Pro Lanškroun je skvělé umístění o to cennější, protože před několika lety byla starostovi Martinu Košťálovi stejným webem v soutěži „Otevřeno – zavřeno“ udělena cena „Zavřeno“ za jeho aktivitu směřující k zákazu nahrávání jednání zastupitelstva jedním občanem.