VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naši pacienti jsou diskriminováni...

ÚSTÍ NAD ORLICÍ - „Nechceme snižovat kvalitu a rozsah poskytované zdravotní péče,“ glosoval krajský radní Josef Janeček rozhodnutí Pardubického kraje změnit k 1. říjnu právní formy pěti nemocnic v kraji z příspěvkových organizací do podoby akciových společností. Podle lékařů ústecké nemocnice není možné tento obecný příslib v praxi dodržet.

14.6.2007
SDÍLEJ:

Nemocnice v Ústí nad Orlicí. Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jaroslav Hubený

„Nemocnice v Ústí nad Orlicí je vzhledem ke svému spádovému území výrazně podfinancovaná ve srovnání i s okolními okresy. Již nastala situace, že nejsme schopni poskytnout vám, našim pacientům, zdravotní péči v rozsahu a kvalitě, na kterou jste byli doposud přivyklí a kterou také současná úroveň medicíny vyžaduje. V porovnání se svitavským okresem vám můžeme poskytnout péči jen za zhruba polovinu finančních prostředků na pacienta. Nechceme být ti, kteří vás budou muset odmítat ošetřit pro nedostatek finančních prostředků,“ uvádějí ústečtí zdravotníci ve svém prohlášení určeném pacientům Orlickoústecka.

Svá tvrzení dokládají čísly z výroční zprávy. Ve svitavském okrese o 100 tisíc obyvatel činí výnosy nemocnic 598 milionů korun, v ústeckém se 140 tisíci obyvatel 437 milionů korun. Počet lékařů na jeden tisíc obyvatel je u nás 0,6 oproti 1,5 na Svitavsku, počet lůžek 2,6 oproti 5,3.

„Chystanou přeměnu nemocnice v akciovou společnost ztěžují staré, neřešené problémy.

„Nemocnice je evidentně podfinancována oproti celorepublikovému i krajskému průměru. Obyvatelé Ústeckoorlicka jsou svým způsobem diskriminováni. To nám připadá nemravné a navíc to může přinést výrazné omezení péče v akutní fázi onemocnění. Otázkou je, proč to zatím nebylo s větší vervou řešeno, protože jednou ze základních povinností regionálních politiků je bránit zájmy občanů, minimálně srovnatelně s dalšími regiony,“ říká chirurg Aleš Siatka.

Daniel Prchal, lékař ARO, komentuje situaci takto: „Příjmy nemocnice jsou nastaveny velice nízko. Na téměř dvojnásobný počet lůžek mají ve svitavském okrese více peněz při menším počtu obyvatel a větším počtu lékařů, každý má tedy startovní čáru někde jinde a přitom nepůjde už posunout. Připravovaný systém pěti akciových společností v kraji není vhodný a je třeba ho včas přeměnit například pouze ve dvě akciovky. Hrozí odchody kvalifikovaných pracovníků, rozpuštění dlouhodobě budovaných odborných týmů, které se již znovu nevytvoří.“

Daniel Prchal vidí řešení v jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o navýšení paušálních plateb v nemocnicích v celém Pardubickém kraji. Dále v tlaku politických stran a dalších vlivných osobností a orgánů na navýšení finančních toků do regionu. A také v zahájení jednání o přeměně pardubické nemocnice ve fakultní.

Ve prospěch přehodnocení chystané transformace nemocnic argumentuje i Dušan Adámek, lékař urologického oddělení: „Snažit se v tomto systému nerovnováhy o volnou konkurenci zcela samostatných akciových společností vede tam, kde jsou platby velmi podhodnoceny, k výraznému zhoršení dostupnosti i kvality lékařské péče. Jestliže politici tvrdí opak, pak buď lžou anebo se v problému dostatečně nevyznají.“ I pokud budou akciové společnosti samostatné, měl by kraj podle něj vykonávat prostřednictvím dozorčích rad jejich správu zodpovědně a neměl by se zodpovědnosti zbavovat.

„Pokud kraj pojišťovnám obdobně jako v jiných krajích potřebu navýšení plateb při přehodnocování smluv nezdůvodní, pak se domnívám, že vyrovnaný rozpočet nebude moci naše zařízení v žádném případě garantovat: bude se chovat účelově a začne šetřit na všem. Tvrdit, že se to nedotýká pacientů, je nesmysl,“ říká Dušan Adámek.“

Stanoviska několika lékařů v kompletní podobě:

„Nemocnice je evidentně podfinancována oproti celorepublikovému i krajskému průměru. Obyvatelé Ústeckoorlicka jsou svým způsobem diskriminováni. To nám připadá nemravné a navíc to může přinést výrazné omezení péče v akutní fázi onemocnění. Otázkou je, proč to zatím nebylo s větší vervou řešeno, protože jednou ze základních povinností regionálních politiků je bránit zájmy občanů, minimálně srovnatelně s dalšími regiony. A co je již důležitější než financování lékařské péče? Za polovinu prostředků se má poskytovat evropský standard. To musí dlouhodobě vést k chronickému deficitu na úrovni státu, k němu pak přistupuje místní deficit ve srovnání se sousedním okresem i v rámci kraje. Management to sice avizuje, ale dovnitř, nikoli navenek, pacienti si to neuvědomují,“ říká chirurg Aleš Siatka.

Daniel Prchal, lékař ARO, komentuje situaci takto: „Od jisté doby jsou příjmy nemocnice nastaveny velice nízko. Když zjistíte, že na téměř dvojnásobný počet lůžek mají ve svitavském okrese více peněz při menším počtu obyvatel a větším počtu lékařů na jednoho obyvatele, pak z toho všeho vychází, že každý má startovní čáru někde jinde a přitom nepůjde už posunout. Nadále se bude vycházet z dosavadních paušálních plateb zdravotní pojišťovny. A týká se to všech oddělení nemocnice. Nemocnice prodělala v posledních letech obrovský růst, ale peníze za ním nejdou. Připravovaný systém pěti akciových společností není vhodný. Je třeba včas ho přeměnit, například pouze ve dvě akciovky: jednu pro okresy Pardubice a Chrudim, druhou pro Svitavsko a Orlickoústecko. Pokud se uskuteční dosud uvažovaný systém pěti akciovek, nemocnice bude pomalu skomírat. Kdyby tato varianta nehrozila, tak bychom se nyní neozývali. Hrozí odchody kvalifikovaných pracovníků, rozpuštění dlouhodobě budovaných odborných týmů, které se již znovu nevytvoří. Řešení vidím v jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o navýšení paušálních plateb v nemocnicích - nejen u nás, ale v celém Pardubickém kraji, který je pod celostátním průměrem. Dále je třeba zvýšit tlaky politických stran a dalších vlivných osobností a orgánů na navýšení finančních toků do regionu. A také s jejich pomocí zahájit jednání přeměně pardubické nemocnice ve fakultní, která by tak mohla počítat se zdroji státu a zajišťovat náročné a drahé operace i vyšetření.“

Ve prospěch přehodnocení chystané transformace nemocnic argumentuje i Dušan Adámek, lékař urologického oddělení: „Na léčbu akutních stavů našich pacientů je jen polovina prostředků oproti ostatním nemocnicím v kraji. A to je jasná diskriminace. Proto vidíme v tlaku na odpovědné osoby poslední možnost, jak tuto situaci napravit, ať už bude právní forma péče jakákoliv. Při podmínkách svitavského okresu bychom tento problém neměli. Pro pacienty je možná novinkou, že se za srovnatelný výkon může platit na různých místech zcela rozdílnými částkami. Snažit se v tomto systému nerovnováhy o volnou konkurenci zcela samostatných akciových společností vede tam, kde jsou platby velmi podhodnoceny, k výraznému zhoršení dostupnosti i kvality lékařské péče. Jestliže politici tvrdí opak, pak buď lžou anebo se v problému dostatečně nevyznají. Cestou k alespoň udržení kvality zdravotní péče i k úsporám by měla být koordinace mezi nemocnicemi. I pokud budou akciové společnosti samostatné, měl by kraj vykonávat prostřednictvím dozorčích rad jejich správu zodpovědně a neměl by se zodpovědnosti zbavovat. Pokud kraj pojišťovnám obdobně jako v jiných krajích potřebu navýšení plateb při přehodnocování smluv nezdůvodní, pak se domnívám, že vyrovnaný rozpočet nebude moci naše zařízení v žádném případě garantovat: bude se chovat účelově a začne šetřit na všem. Tvrdit, že se to nedotýká pacientů, je nesmysl. Je to přímý útok na dostupnost a kvalitu péče. Konkrétně mohou být omezeny pohotovostní služby, na což by doplatili pacienti s akutními problémy, kteří by jezdili desítky kilometrů třeba i do krajského města. Dále se to týká redukce operačních dnů, pacienti potom čekají na operace déle. Mohla by být snaha nepřijímat pacienty k drahé léčbě, která není výnosná. Co kraj, to samostatné zdravotnictví, co okres, to také. A problém se prohlubuje. V některých místech může péče klesnout pod bazální úroveň.“

O tom, zdali existuje šance změnit podmínky připravované přeměny nemocnice v akciovou společnost k již k 1. říjnu tohoto roku, by měl více napovědět „kulatý stůl“ za účasti za účasti zástupců kraje, Jiřího Šlangra, šéfa zdravotnických odborů, člena správní rady VZP a poradce ministra zdravotnictví, senátorky Ludmily Müllerové, starostů i představitelů místních politických stran. Měl by se uskutečnit příští týden.

14.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 130 Kč Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář stavební - závod Litice nad Orlicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda bude stanovena s ohledem na odbornost a zkušenost. Pracovní poměr může být prodlužován v souladu se zákoníkem práce až na dobu neurčitou., , Požadujeme vzdělání v oboru a OSVĚDČENÍ - pro samostatnou činnost na vyhrazených elektrických zařízeních = §6 vyhlášky 50/78 Sb., ................................................., Vhodné je osvědčení i §7 nebo §8 vyhlášky 50/78 Sb., , V PŘÍPADĚ DOTAZU VOLEJTE = 469 779 242 , nebo 469 779 231. Pracoviště: Žpsv a.s., závod litice nad orlicí, 561 86 Záchlumí. Informace: Martina Machová, +420 469 779 231. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ KOLEJOVÝCH SOUČÁSTÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: celá ČR, NÁSTUP MOŽNÝ IHNED NEBO DLE DOHODY, PRACOVNÍ NÁPLŇ: práce na železničním spodku a svršku, POŽADUJEME: , - časovou flexibilitu, - řidičské oprávnění skupiny B vítáno, - svářečský průkaz - vítán, NABÍZÍME: náborový příspěvek 25 000 Kč, Nejprve PP na dobu určitou, dále možnost prodloužení PP na neurčito, KONTAKT: telefonicky (pracovní dny 7 - 15 h), e-mailem nebo osobně (Husova 690, Česká Třebová, pracovní dny 7 - 15 h). Pracoviště: Pirell s.r.o., Husova, č.p. 690, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Michal Široký, +420 465 586 024. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 18 300 Kč Sanitáři SANITÁŘ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18300 kč, mzda max. 19690 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: Za Kopečkem č.p. 353, 564 01 Žamberk, Požadujeme: , - zdravotní způsobilost, - trestní bezúhonnost, - odborná způsobilost k výkonu povolání sanitáře (akreditovaný kvalifikační kurz všeobecný sanitář-není podmínkou, příp. dokončené 3 ročníky denního studia v oboru zdravotnický asistent). , Pracovní doba: nepřetržitý provoz v denních 12-hodinových směnách. , Nabízíme: příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, možnost zapojení do firemní mobilní sítě, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Albertinum, odborný léčebný ústav, žamberk, Za Kopečkem, č.p. 353, 564 01 Žamberk. Informace: Marcela Valentová, +420 725 970 002. Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Referent odboru sociálních věcí a zdravotnictví, agenda sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Králíky. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠECHNY INFORMACE OHLEDNĚ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ A O NÁLEŽITOSTECH PŘIHLÁŠKY NALEZNETE NA ADRESE: www.kraliky.eu , POŽADUJEME:, - minimálně vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zvláštního právního předpisu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, případně vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu, případně splnění odborné způsobilosti k výkonu sociálního pracovníka dle ustanovení § 110, odst. 4, zákona č. 108/2006 Sb., zákon o sociálních službách , - znalost principů poskytování sociálně-právní ochrany dětí, - základní orientaci v následujících právních předpisech:, - zákon č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí, , - vyhláška č. 473/2012 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o sociálně - právní ochraně dětí, - zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, - zákon č. 292/2013 Sb. o zvláštních řízeních soudních, - zákon č. 500/2004 Sb. správní řád, - zákon č. 128/2000 Sb. o obcích, - aktivní znalost práce na PC a počítačové síti (Microsoft Outlook, Word, Excel, Internet Explorer), - řidičský průkaz skupiny B a praxi v řízení osobního vozidla, - spolehlivost, samostatnost, časovou flexibilitu, komunikační schopnosti na velmi dobré úrovni v psané i verbální rovině , PŘEDPOKLADY:, - občan ČR nebo cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, , - dosažení věku 18 let,, - způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost, , - ovládání jednacího jazyka,, - splnění dalších předpokladů pro výkon správních činností stanovených zvláštním právním předpisem, NABÍZÍME:, - platové zařazení dle nařízení vlády ČR č. 341/2017 Sb., v platném znění, tj. 10. platová třída, - možnost dalšího vzdělávání a osobního růstu , KONTAKT:, Přihlášky s výše uvedenými doklady dodejte do 01.10.2018 11:00 hod. na adresu:, Městský úřad Králíky, Velké náměstí 5, 561 69 Králíky., Obálku označte textem "Neotvírat - výběrové řízení - referent SPOD".. Pracoviště: Město králíky, Velké náměstí, č.p. 5, 561 69 Králíky. Informace: Bohumír Strnad, +420 465 670 861.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Čas na pomstu dozrál

XXIII. ročník závodu požárnické všestrannosti Memoriál Zdeňka Veselého 2018 v Černovíru.
21

Černovír patřil mladým hasičům

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Nun: Na body jsme měli

Východní Čechy - Ohlasy fotbalové divize C:

OBRAZEM: Tank v Retroměstečku přejel 26 vraků

Pardubice /FOTO/ - Světový rekord v demolici vraků tankem padl v neděli v Retroměstečku, které o víkendu vzniklo v bývalých kasárnách na Zborovského náměstí. Pásy stroje T55 rozmačkaly 26 aut, dosavadní maximum bylo 22.

Jevíčku hrozí, že přijde o dotaci

Pardubický kraj, Jevíčko - Nepřipravený projekt, nebo komplikace, které nikdo nemohl předpokládat? Jevíčská radnice se rozhodla, že v letošním roce opraví hřbitovní zeď u kostelíčka svatého Bartoloměje. Na rekonstrukci získala dotaci 657 tisíc korun ze Státního zemědělského intervenčního fondu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT