Nejlepší týmy prošly sítem oblastního kola a budou reprezentovat okres v kole regionálním. „Uskuteční se opět u nás v Ústí nad Orlicí desátého června. Je společné pro dva kraje, pro Pardubický a Královéhradecký kraj," uvedl za pořadatele ředitel oblastního spolku ČČK Jiří Preclík.
Mezi soutěžícími družstvy za první stupeň byl i tým ZŠ Dobrovského v Lanškrouně. Na stanovišti s ošetřováním „krvavých" zranění se mu dostalo chvály, ale i výtky. Podle instruktorů děti ne v dostatečné míře komunikovaly se zraněným. „Tohle družstvo dnes soutěží poprvé. Naší slabinou bylo, že se děti na stanovišti zalekly a zapomněly na to, co měly naučené," vysvětlila jejich vedoucí Dana Zedníčková. Naopak problémem pro lanškrounské děti nebylo poznávání značek nebo léčivých bylin. Zdravotnický kroužek působí ve škole už mnoho let. „Děti o něj mají zájem, problém je ale s časem, nabídka kroužků je velmi pestrá," dodala Dana Zedníčková.
Není divu, že soutěžící někdy při ošetřování figurantů „vytuhli", maskování bylo velmi reálné. „Soutěžící tady ošetřují zranění při fingované dopravní nehodě, kdy se srazil cyklista s chodcem. Ten utrpěl zranění nohy a otevřenou zlomeninu bérce, cyklista je v šokovém stavu, má poraněnou hlavu a vnitřní poranění v oblasti břicha," vysvětluje úkol na stanovišti s poskytováním první pomoci Martin Kalášek. Mladší děti si zase musely poradit se simulovanou nehodou, kdy měl bruslař po střetu s chodcem ránu na hlavě a v ráně střepy. Na dalších stanovištích se ošetřovalo také odřené rameno nebo podvrtnutý palec.
Na stanovištích musí školáci zvládnout ošetřit figuranta nejen klasickým zdravotním materiálem, ale i improvizovanými prostředky, další body sbírají například za dobře zvládnutý transport zraněných. „Každý rok se obměňují  ošetřovaná zranění i situace, při kterých se stala. Soutěž je tím pestřejší a také se žáci setkají se širší škálou zranění," podotýká Martin Kalášek.
V čem mladí zdravotníci  někdy chybují? Podle pracovníka Červeného kříže se někdy až příliš úzkostně drží naučeného postupu a podstatnou chybou je, když se soustředí jen na to nejviditelnější. „Třeba dnes, figurant měl zkrvavenou hlavu, ale to nejzávažnější bylo vnitřní krvácení v břichu a šokový stav. Některé týmy strávily i deset minut ošetřováním hlavy a k závažnějšímu zranění se ani nedostaly," podotkl Martin Kalášek.  Na soutěž ve zdravovědě se přišli podívat i žáci speciální základní školy v Ústí nad Orlicí. Bylo evidentní, že je dané téma zajímá a stanoviště s dopravou zraněných by zvládli bez ztráty bodů. „Z cizí krve se mi špatně nedělá, z mé vlastní ano. Ze zdravovědy znám skoro všechno, nějak bych si poradil," podotkl René Pulko.

Výsledky oblastního kola soutěže mladých zdravotníků

I. stupeň (1. – 5. ročník ZŠ):    
1. ZŠ Bratří Čapků Ústí nad Orlicí
2. ZŠ Nádražní Česká Třebová
3. ZŠ Horní Heřmanice

II. stupeň (6. – 9. ročník ZŠ):       
1. ZŠ Horní Heřmanice
2. ZŠ U Dvora Letohrad
3. ZŠ Dobrovského Lanškroun