„Měli by přijet nejen odboráři, ale i zaměstnanci školství z celé republiky. Nepůjde o demonstraci, protože před Poslaneckou sněmovnou se nesmí demonstrovat, ale spíš bychom chtěli poklidným způsobem apelovat na poslance. Půjdeme průvodem ze stanice metra Malostranská před Poslaneckou sněmovnu. Po skupinkách bychom se chtěli dostat na galerii, třeba se i setkat s poslanci, abychom jim sdělili náš postoj. Završujeme tím petici, která trvala půl roku a podepsalo ji přes devadesát tisíc lidí nejen ze školství, ale i rodiče,“ naznačila odborářka Hana Štusáková. Učitelé z celé republiky přijeli podpořit návrh Bohuslava Sobotky, který chce miliardy pro školství „utrhnout“ z jiných resortů, například z prostředků na stavbu dálnic.

Dvě otázky pro odborářku Hanu Štusákovou

Jaké jsou vaše požadavky?
Chtěli bychom poklidným způsobem apelovat na poslance, aby kapitola školství byla navýšena o 3,4 miliardy korun. Tyto prostředky by zajistily udržení chodu škol a platy učitelů na letošní úrovni. Mám informace, že školský výbor navýšení napříč politickým spektrem odsouhlasil. Nenavyšoval by se však státní deficit, ale peníze by se získaly z jiných resortů, například z prostředků na stavbu dálnic nebo z rozpočtu ministerstva financí.
Nevyčítal vám někdo, že myslíte jen na sebe, respektive školství, a kvůli vám se vezmou peníze odjinud?
Zatím jsem se s tím nesetkala. Před čtrnácti dny jsem měla možnost se sejít se dvěma poslankyněmi. Dozvěděla jsem se, že cifra, která se u nás dává na dálnice, přesahuje částky, které jsou do dálnic investovány v jiných evropských zemích. Naopak si myslíme, ve shodě s tím, jak to bylo ve Finsku, že v době krize by se peníze ve školství neměly ubírat, ale naopak – když ne přidat, tak alespoň podržet.