Odboráři vyjdou do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s navrhovanými změnami zákoníku práce, především v části 6 Hlavě III Platy. Demonstrovat budou policisté, hasiči, vojáci z povolání, členové vězeňské služby, úředníci, pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách, ve školství, kultuře a dopravě. Průvod vyjde v 11.45 z Letné, projde kolem ministerstva vnitra, z Letné zamíří po schodech na nábřeží Edvarda Beneše, dál kolem Úřadu vlády a přes Mánesův most do cíle – na náměstí Jana Palacha, kde bude ve 13 hodin zahájena asi hodinová demonstrace.

Mezi účastníky nebudou chybět pracovníci ve školství z Orlickoústecka. Do Prahy jich pojedou tři autobusy. „Demonstrace vyjadřuje nespokojenost se záměrem vlády snížit platy zaměstnanců ve školství, především nepedagogických pracovníků, tedy pracovnic školních jídelen, uklízeček a školníků. Odborovému svazu se je podařilo dostat do stejné platové tabulky, ve které jsou pedagogičtí pracovníci. Ale v návrhu je, že by byli vráceni do první platové tabulky. Tím by se někteří dostali s platem pod minimální mzdu. Jde nám o to, aby jejich plat byl zachován. Chceme jim vyjádřit podporu. Jiný způsob, jak je podpořit, nemáme,“ vyjádřila hlavní důvod účasti odborářka a učitelka ZŠ Brandýs nad Orlicí Hana Štusáková.

Nejstarší kantoři by ztratili nejvíc

Navrhované změny se dotýkají i samotných učitelů. Tarifní složka by se jim měla snížit podle Hany Štusákové o čtyřicet procent s tím, že plat jim bude dorovnáván z netarifní, nenárokové složky.

„To se nám také moc nelíbí. Když ředitel tento objem peněz dostane, je vlastně na něm, aby takovou velkou částku rozdělil mezi zaměstnance. Ne všude to může být objektivní. V dalších letech na to stát třeba ani nebude mít a nenároková složka, tedy ten objem peněz nemusí do škol vůbec dojít. Kvůli tomu by učitelé, především ti, kteří učí už dlouho, přišli o velký finanční obnos. Například u učitelů, kteří učí přes třicet let, snížení tarifní složky znamená až osm tisíc,“ vysvětlila Hana Štusáková.