Ještě před šesti lety se nad učilištěm v Králíkách stahovala mračna. Teď ale jede… K dvěma učňům z Polska, kteří už na Střední odborné učiliště opravárenské v Králíkách chodí, jich letos přibylo dvanáct. Škola tak pokračuje v úspěšné spolupráci se školami z Miedzylesie a Domaszkowa, pomohl jim k tomu i krajský projekt TECHNOhrátky, jehož je už stálým účastníkem.

Zetor dosloužil

Začátek školního roku byl ve škole slavnostní. Krajský radní Bohumil Bernášek totiž škole hned při zahájení školního roku symbolicky předal nový traktor pro výuku autoškoly za téměř 1,5 milionu korun. Proč symbolicky?

Traktor rakouského výrobce Steyr, který nahradí téměř 30 let starý Zetor, na němž trénovaly při autoškole víc než dvě tisícovky bývalých žáků, totiž do Králík dorazil po své ose. Traktor je speciálně vybaven pro provoz autoškol, má dva pedály navíc pro učitele a nechybí v něm ani rádio a klimatizace.

Stroj je tak další investicí kraje, který je rozvoji školy nakloněn. V minulých letech investoval do rekonstrukcí budov, parkoviště a vybavení přes třicet milionů korun. „Profese zemědělských opravářů je velmi žádaná a škola v tomto segmentu zajišťuje potřeby orlického regionu. Jsem velmi rád, že se nám postupně daří provádět náročné opravy areálu v Dolní Lipce i zlepšovat technické vybavení školy,“ konstatoval radní.

Učiliště si dříve prošlo obdobím nejistoty. Na konci roku 2013 jej tehdejší radní pro školství Jana Pernicová chtěla sloučit se školou v Žamberku, stejně jako stavební školu a gymnázium ve Vysokém Mýtě. Proti tomu se ale zvedla vlna odporu a kraj po několika jednáních od svého plánu upustil.