Kampaň Týdny pro duševní zdraví se zasazuje o zvýšení povědomí společnosti o problematice duševního onemocnění a přijímání lidí s duševní nemocí veřejností bez předsudků. „Týdny pro duševní zdraví ve východních Čechách již několik let nesou podtitul ,každý máme hlavu na něco jiného‘. Jejich akce jsou velmi pestré a různorodé. Ukazují, že každý člověk umí a také má rád něco jiného, protože jsme každý originál, a právě ta jedinečnost každého z nás dělá svět zajímavým. Tedy to, že má někdo například nějaký handicap, by neměl být důvod k jeho společenskému odmítání a izolaci. To platí i pro lidi s duševním onemocněním,“ říká organizátorka TDZ Michaela Venclová z Péče o duševní zdraví.

AKCE V ÚSTÍ NAD ORLICÍ

V Ústí nad Orlicí se jako součást TDZ uskuteční tři akce, které připravila organizace Péče o duševní zdraví a organizace CEDR Pardubice. Na první akci „Trénink kognice“ 17. září od 15.30 pracovníci CEDRu představí, jakými způsoby lze trénovat paměť, pozornost či orientaci. Druhou akcí bude „Beseda s peer konzultanty“, na které se 24. září od 10 hodin dozvíte o životě a práci lidí, kteří mají vlastní zkušenost s duševní nemocí. Obě akce se konají v Městské knihovně v Ústí nad Orlicí.

„Na Besedě s peer konzultanty se můžete setkat se třemi zajímavými hosty, kteří si prošli duševním onemocněním a podařilo se jim z onemocnění zotavit. Nyní všichni pracují jako peer konzultanti a snaží se podporovat v zotavení další lidi s duševním onemocněním. Když jejich klienti vidí, že lze s nemocí běžně žít, je to pro ně motivace, že to mohou zvládnout také. Samozřejmě si k tomu musí ale každý najít vlastní cestu. Na besedě hosté povypráví právě o jejich onemocnění, jaký mělo průběh a co jim pomohlo k uzdravení,“ zve Venclová. Poslední akcí bude 30. září od 15 hodin workshop v Terapeutické dílně organizace CEDR, na kterém si návštěvníci budou moci vyzkoušet techniku zvanou smaltování.