V pátek v Tvrzi Bouda na Orlicku proběhlo osazování dvou replik pancéřových zvonů pro lehký kulomet na srubu KS 22a. Do konce června pak bude tento objekt vypadat jako v době ohrožení republiky v září roku 1938. Přesné repliky pancéřových zvonů tak musejí mít například masivní manipulační čepy a otvory ve stěně zvonu určené k osazení střílen mají přesně ten tvar, jaké měly původní odlitky po svém opracování.

„Po elektrifikaci ze Suchého Vrchu a výstavbě provozní budovy pokračuje Pardubický kraj další etapou rozvoje tvrze pro zvýšení turisticiké atraktivity,“ napsal hejtman Martin Netolický. Ten se slavnostního usazení osobně účastnil. Plánována je dále příprava nové muzejní expozice v interiérech, kde bylo dosud zázemí pro průvodce či turisty.

Noc kostelů v Ústí nad Orlicí.
OBRAZEM: Pátek patřil Noci kostelů. V Ústí událost přilákala spoustu návštěvníků

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z největších pevnostních staveb z 30. let 20. století, které jsou na území naší republiky přístupné veřejnosti. Je zároveň součástí Králické pevnostní oblasti, kde je postupně realizován největší projekt na záchranu a zpřístupnění těchto unikátních vojensko-technických a historických památek v České republice. Pardubický kraj vlastní dělostřeleckou tvrz od roku 2011. Je zároveň součástí Králické pevnostní oblasti, kde je postupně realizován největší projekt na záchranu a zpřístupnění těchto unikátních vojensko-technických a historických památek v České republice. Leží na značené turistické stezce i na upravované lyžařské stopě ze Suchého vrchu.