S očekáváním v pondělí sledovali výstupy z návštěvy ministra Marcela Chládka v Králíkách nejen zaměstnanci tamního „pasťáku", ale i dalších zařízení v republice. Těm své návrhy legislativních změn ministr představí ve čtvrtek. „Není na co čekat," nechal se slyšet před návštěvou Králík Marcel Chládek.
Svou vizi už blíže přiblížil. „Tvrdé tresty musejí přijít, nemůžeme dopustit, aby se lidé báli chodit na ulici, aby se bál ten, kdo dělá svou práci. Skončila doba, kdy někdo zkope vychovatele a my mu zakážeme večerníček," uvedl ministr. Okamžité rozdělení dvojice mladých agresorů a jejich „přesazení" do ústavů s tvrdším režimem považuje za první vlaštovku.
Represe ale není jediná cesta, kterou se chce ministerstvo školství vydat. „První krok jsem již zahájil, je nutné prošetřit komunikaci mezi ministerstvem a jednotlivými podřízenými organizacemi. Dnes již bývalí ředitelé, kteří to měli na starosti, nekonali, problémy se zametaly pod koberec a je tu i rovina hospodářského charakteru. Druhým krokem je, že musíme do těchto zařízení dát více finančních prostředků, metodicky je podporovat. A pak je tu samozřejmě prevence," nastínil Marcel Chládek. Zdůraznil, že jeho resort se musí řešit komplexně. Důraz chce klást i na klima škol.

Rekapitulace:
• V úterý 25. března kolem 2.30 hodin došlo ve Výchovném ústavu Králíky k brutálnímu napadení nočního vychovatele a noční vychovatelky dvěma chovanci. Muži vrazili do krku šroubovák, ženu brutálně zkopali.
• Ještě ten den vedení výchovného ústavu vydalo kritickou tiskovou zprávu.
• Dvanáct hodin po incidentu si vychovatelé agresory přivezli z policie zpátky „domů". Neprojevili žádnou lítost nebo zájem o zraněné vychovatele.
• „Pošleme do ústavu školní inspekci, aby prošetřila, zda incidentu nešlo předejít," uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.
• Ve středu 26. března vznikla petice za zrušení Výchovného ústavu v Králíkách.
• Ve čtvrtek 27. března ministr školství Marcel Chládek svolal mimořádnou tiskovou konferenci, kde projevil osobní zájem o případ, slíbil návštěvu Králík.
• V pátek 28. března převezli chovance do ústavů v Boleticích u Děčína a Janové u Ostravy.
• V pondělí 14. dubna se konala návštěva ministra školství Marcela Chládka v Králíkách.

Svou představu o řešení situace má také ředitelka králického ústavu Drahoslava Horsáková. Navrhuje vybudování třístupňového systému těchto zařízení s různým režimem. „Děti by měly šanci se vypracovat do lepšího," vysvětlila. Právník a preventista ústavu Jan Rytíř ji doplnil: „Nemyslím si, že by nám pomohlo, kdyby nám dal pan ministr statut úřední osoby. Nebylo by to k ničemu, těm dětem je úplně jedno, na koho útočí. Očekáváme, že nám dá do rukou výchovná opatření, která budeme moci uplatnit při porušení režimu. Zákaz vycházek je na nic, stejně tak fyzický trest. Účinné by bylo vytvořit z ústavů soustavu, která by v každém stupni měla jiná práva a povinnosti."
Ministerstvo školství zřizuje 71 výchovných zařízení, jedenáct z nich je určeno dětem se slabozrakostí a s postižením sluchu. Zařízení zaměstnávají 4300 lidí a mají rozpočet 2,12 miliardy korun.
Loni ministerstvo zaznamenalo 68 případů napadení pedagogů a vychovatelů, chovanci v Králíkách například jednomu zaměstnanci zlomili ruku. Případ, který odstartoval iniciativu ministra, se odehrál také v Králíkách. V úterý 25. března v noci dva chovanci ve věku 14 a 15 let brutálně napadli dva vychovatele, oba jsou dodnes v pracovní neschopnosti.

Ano, lidé přijdou o práci, ale další nepřijdou třeba o život, říká autor petice za zrušení „pasťáku"

 Přes dvě stě lidí podepsalo petici za zrušení výchovného ústavu v Králíkách. Jejímu iniciátorovi Adamu Mackovi jsme položili několik otázek.
Můžete prosím uvést konkrétní důvody, které vás vedly k založení petice, respektive důvody pro zrušení ústavu?
Asi hlavní důvod je ten, že byl vedený slovní útok na člena mé rodiny. Když budu konkrétnější, chovanec na osobu mně blízkou vyřvával, že ji chce znásilnit. V tu chvíli si opravdu položím (a nejsem asi jediný) otázku, co takovýto „člověk" vůbec dělá venku, kde může někomu ublížit? Samozřejmě dávám za to vinu i vychovateli, který šel někde kilometr za chovanci, a tudíž, kdyby došlo k nejhoršímu, by nemohl ani zasáhnout. Nicméně neříkám, že to je jediný incident.
Existují konkrétní případy, kdy chovanci „pasťáku" někoho z místních napadli, obtěžovali?
Týká se to například veřejných prostor, jako je koupaliště. Je to tak dva roky, co chovanci přišli na koupaliště a během půl hodiny se ztratilo tak deset mobilních telefonů. Docela mě překvapila reakce vychovatele, když chovance na koupaliště nechtěli druhý den pustit. Místo aby to chápal, rozčiloval se, jak je možné, že je tam nechtějí pustit.
A pokud se ptáte, jestli obtěžují, má odpověď je ano, neustálým žadoněním o cigarety. Navíc oni, pokud budou chtít utéct (jakože se jim to už hodněkrát povedlo), tak utečou.
Jeden z bývalých zaměstnanců výchovného ústavu se v diskuzi u on-line petice nelichotivě vyjadřuje na adresu vedení školy. Jak vy hodnotíte současné vedení školy?
Myslím si, že kdyby vedení školy bylo kompetentní, dnes nemusí být žádná petice, žádný z vychovatelů by nemusel ležet ve špitále. Z mého pohledu je zcela jednoznačné, že chovanci v tomto ústavu nejsou zvládáni, tudíž pochybilo i vedení školy jako takové.
Máte nějaké očekávání od návštěvy ministra školství Marcela Chládka? Jaké řešení situace byste, pokud pomineme zrušení ústavu, uvítal?
Od pana Chládka bych očekával, aby se sám zamyslel, jestli toto všechno opravdu stojí za ohrožení místních občanů. Já sám jsem zastáncem určité „prevence", a tak bych měl pro pana Chládka také jednu otázku: Proč se vždy čeká, až když se něco stane a až potom se něco začne řešit? Proč se těmto situacím nesnaží předejít?
Dovedete zhodnotit současnou atmosféru, která kolem výchovného ústavu panuje?
Ohledně současné atmosféry, ano, ptám se lidí, jak na to reagují. Pravidelně jsem četl komentáře k petici, tudíž vím, že se tam setkaly jak pozitivní názory, tak negativní. K negativním bych přiřadil například ten, který říkal: „Touto peticí se nic nevyřeší, jen lidé přijdou o práci." Ano, lidé přijdou o práci, ale další nepřijdou třeba o život.
Mohu říci, že lidé, kterých jsem se osobně ptal, zdejší „pasťák" nenávidí.
Lidé mají strach, je tu hodně starších lidí, kteří se prostě ubránit nedokáží. Je tu i hodně dětí.

Názory

Vaše petice neřeší nic. Maximálně přijdou o práci další občané Králík. Zaměřte se, prosím, na změnu zákona, kterým se musí výchovní pracovníci řídit! Děkuji.
Jana Bartíková

Stavět pracovní místa nebo pozice před bezpečí zaměstnanců a občanů Králík je totální nesmysl! Pokud zákon nedovoluje vychovatelům udělat taková výchovná opatření, aby se toto neopakovalo, tak nemá vůbec smysl tento ústav v Králíkách podporovat! Myslím, že toto není první případ napadení, a pokud se nic nezmění, tak není ani poslední. David Priesol

Jsem občanem Králík už přes 20 let a není to poprvé, co se něco takového stalo. Pamatuji si i na případy, kdy chovanci utekli a poškozovali majetky našich spoluobčanů a ohrožovali svým chováním slušné lidi. Dnes napadají naše děti nejen slovně. Jen se to vždy smete ze stolu a nemluví se o tom, jako kdyby o nic nešlo. Nevím , co se ještě musí stát horšího, aby se začalo něco řešit?!!! Budeme jen nadále přihlížet?! Jana Marešová

Podporuji návrh na zrušení výchovného ústavu. Navrhuji snížení věkové hranice trestní odpovědnosti na 12 let. Kriminálníci patří do vězení. Společnost musí přitvrdit s narůstající agresivitou pachatelů trestné činnosti.Výchovné ústavy jsou spíše školou zločinu než skutečně výchovným ústavem. Řešením je změna legislativy a přístupu k těmto mladým zločincům. Domov pro seniory vytvoří více pracovních míst a přinese peníze do obecního rozpočtu. Jan Králík

Zdroj: www.petice24.com