Kastelánce Krasavě Šerkopové se sešlo neuvěřitelné množství knoflíků, navlečených i volných. Délka knoflíkového hada přesáhla kastelánčina nejsmělejší očekávání. „Návleky ještě nejsou zpracované, na těch letošních, které se zatím podařilo spočítat k poslednímu květnu, je 110 000 knoflíků. Loňský český rekord byl 25 654 knoflíků,“ podotýká Šerkopová. Schází jí dobrovolníci, kteří by pomohli se zpracováním návleků. „Ještě hodně metrů zbývá a návleky stále přibývají. Na světový rekord je důležitý hlavně počet knoflíků na návleku. Pokud se nestihnou spočítat, udělal by se průměrný počet, a to by byla škoda, protože by byl jistě nižší než skutečný počet knoflíků na návlecích,“ obává se organizátorka Knoflíkiády. Charitativní akce začne v 10 hodin, pro návštěvníky bude připraven celodenní zábavný program.
I druhý ročník Knoflíkiády bude mít sedm patronů. Ti, kteří v sobotu na rudoltický Zámeček dorazí, se mohou pobavit a zároveň i přispět hendikepovaným na asistenční službu. Součástí programu bude aukce zajímavých předmětů věnovaných známými osobnostmi. Akce bude mít pestrý program, organizovány budou jízdy kočárem s koňským spřežením, děti budou mít možnost se svézt na poníku, zadovádět si na skákacím hradě nebo se zúčastnit některé ze soutěží. A tolik knoflíků na jednom místě, to se jen tak nevidí… „Na akci bude mimo jiné přivezen nejméně jeden kočárek ozdobený knoflíky. Pro vozíčkáře, který bude mít vozík nejkrásněji ozdobený knoflíky, se od jedné lanškrounské firmy podařilo získat jako hlavní cenu MP3,“ podotýká Krasava Šerkopová.
Na Knoflíkiádě budou prezentovány i originální pokrývky hlavy nebo zajímavé koláže s konoflíky. Zájemci budou mít i možnost si z knoflíků a drátů něco zajímavého vyrobit. Nejhezčí výrobky budou oceněny a vystaveny na Zámečku. „Každý může na akci přinést volné knoflíky, budou se vážit a kdo jich přinese nejvíce, bude odměněn. Drobnou odměnu získá také každý, kdo přinese víc než kilo knoflíků,“ láká na sobotní akci organizátorka Knoflíkiády a dodává: „Pokusíme se totiž vytvořit s volnými knoflíky další český rekord a potom budou různě využívány, v soutěžích, na výrobu zajímavých koláží a další účely. “
Návleky z knoflíků se na Zámeček scházejí z různých koutů republiky, navlékaly je děti (například z dětských domovů ve Znojmě nebo Valašských Kloboukách), pomáhali i dospělí. „Jedna paní s pomocí sousedky z Desné u Litomyšle navlékla 150 metrový návlek, aby podpořila děti z Domova pod hradem Žampach. Tam se také navlékaly knoflíky a prý se to všem líbilo,“ konstatovala Krasava Šerkopová.
Úžasný výkon předvedlo například družstvo Knoflíkové Okurky z dětského domova ze Znojma, jehož knoflíkový návlek měří neuvěřitelných 2110 metru.