Vybrat si ideální destinaci pro svou dovolenou či výlet bývá mnohdy oříšek. Je tolik možností a každý má své priority, podle kterých si volí místa, která chce navštívit a poznat jejich nejkrásnější a nejzajímavější zákoutí. Jsou na Orlickoústecku taková místa, která mohou zaujmout zahraniční turisty? Odkud přijíždějí a co je láká?

Jezdí blízcí sousedé

„Jsme oblast, kterou historicky vyhledávali převážně němečtí klienti," informovala vedoucí oddělení cestovního ruchu a propagace v Ústí nad Orlicí Zdenka Kroulíková. Obdobně jsou na tom i okolní města. „Nejvíce do našeho města jezdí němečtí turisté. Lanškroun, jakožto bývalé Sudety, je pro ně velmi atraktivní. Převážně se snaží pátrat po minulosti, možná po stopách jejich předků," vysvětlila referentka info– centra v Lanškrouně Tereza Juřinová.

Němečtí turisté však nejsou jediní zájemci o zdejší lákadla. „Nejvíce cizinců přijíždí z Polska, zhruba šedesát procent, třicet procent je z Německa a ve zbývajících procentech jsou jednotlivci především z dalších evropských zemí i několik návštěvníků z Asie a zámoří," shrnul pracovník Informačního centra města Králíky Lukáš Král. Materiály se zajímavostmi a informacemi o městech jsou pro potřeby zahraničních turistů překládány nejčastěji do německého, polského, ale i anglického jazyka.

Mají co nabídnout

Moře zde není, to však neznamená, že není co nabídnout. „Mezi oblíbené aktivity patří cyklostezky, které jsou vhodné i pro in-line brusle, rozhledna, areál Cakle a Hernychova vila. V létě vyhledávaný aquapark a okolní letní turistické cíle, jako jsou Lanšperk, Litice, Letohrad či Brandýs nad Orlicí," uvedla Zdenka Kroulíková z Ústí nad Orlicí.

„Největší zájem je o poutní místo Hora Matky Boží, sem míří především Poláci, dále králické opevnění, klášter a pohoří Králického Sněžníku," vyjmenoval Lukáš Král.

V Žamberku zase nejraději turisté přespávají v kempu a užívají si sportovní možnosti ve městě a okolí: vyjížďky na koních, půjčovny lodí, cyklovýlety a pěší turistiku.

Mezi zahraničními turisty bývají obyvatelé partnerských měst. „Město má dvě partnerská města, Olawa a Agrate Brianza, což sem každoročně přivede několik Poláků a Italů v rámci společných akcí, Gymnázium Česká Třebová zase organizuje výměnné pobyty se studenty z Norska," řekla referentka Informačního centra Česká Třebová Barbora Soukupová. Přijet navštívit Českou Třebovou a pochutnat si třeba na tradičních jabkancích by však brzy mohli i hosté z Ameriky. Nedávno tam byl odvysílán pořad, který sleduje dva a půl milionu diváků kabelové televize v šedesáti amerických městech.

Kde vidí nedostatky

V nabídce je ale stále co zlepšovat. „Největší problém pociťujeme v oblasti služeb, především ve stravování. Ve městě je pouze jedna jediná restaurace, která vaří obědy. A pokud návštěvník hledá pestřejší nabídku, musí vyrazit mimo město. Další problém spočívá v nedostatečné nabídce veřejné dopravy," postěžoval si Lukáš Král. „Vcelku nejsme destinace, kterou by si zahraniční návštěvník cíleně vybral.

Spíše návštěvu našeho města spojí s nějakou událostí nebo konkrétní akcí, jako je například mezinárodní Kocianova houslová soutěž," dodala Zdenka Kroulíková.