Nebudou ani slavnosti

Příznivci turistiky smutnili už v květnu, když byl kvůli pandemii koronaviru zrušen vyhlášený Pochod přes tři hrady, postupně se odvolávaly i další menší akce. V Lanškrouně se o druhém zářijovém víkendu neuskuteční ani městské slavnosti, které Kopu už tradičně doprovázely. „Nabízela se možnost uspořádat dálkový pochod bez kulturního programu, tuto alternativu jsme zvážili a nakonec došli k rozhodnutí, že roční přestávka pochodu neuškodí a s účastníky se potkáme za rok,“ řekl předseda Klubu českých turistů v Lanškrouně Zdeněk Šesták.

Pořadatelský štáb Kopy tak zareagoval na stále se měnící opatření proti šíření korovaviru a upřednostnil bezpečnost a zdraví všech účastníků pochodu. „Rozhodnutí se odkládalo do konce července, aby bylo opodstatněno co nejaktuálnějšími regulacemi a čekalo se na vývoj situace. Uvědomujeme si všechna rizika a odpovědnost pořadatelů masových akcí v této době,“ uzavírá místostarosta Miloš Smola.

Kulturní program městských slavností je už však připraven, přípravy probíhaly do poslední chvíle. Kulturní centrum bude nyní jednat s nasmlouvanými umělci, zda bude možné přesunout jejich vystoupení na příští rok. Malou náplastí na zrušené slavnosti má být zpřístupnění koncertu Komorní filharmonie Pardubice veřejnosti, odehraje se 22. září na zámeckém nádvoří v Lanškrouně. Zazní na něm populární filmové a pohádkové melodie.

Historie Lanškrounské kopy se začala psát v roce 1969, tehdy se kvůli špatnému počasí vydalo z Lanškrouna na Suchý vrch jen pět nadšenců. Účast se postupně zvedala, padaly účastnické rekordy. Nejvíce lidí, celkem 8692, se zúčastnilo jubilejního 50. ročníku.