Když se v roce 1960 sloučily obce Horní Morava, Dolní Morava a také Velká Morava, bylo snad jen otázkou času, kdy si panenské přírody a kopcovitého terénu všimnou milovníci zimních sportů. Na vrcholu Králického Sněžníku byla už od konce 19. století chata, tam mohli milovníci hor přespat. Na místě už v té obě stála rozhledna, která přímo vybízela k romantickým pohledům na Jeseníky, Orlické Hory, Rychlebské hory i vrcholky Krkonoš či Beskyd.

Více o nové lávce, stezce v oblacích a aktuální expanzi turistického ruchu čtěte ZDE

Chata však postupem času chátrala, a tak už na začátku 70. let bylo jasné, že půjde k zemi, stejně jako kamenná rozhledna. Už v roce 1975 ale místní postavili dva lyžařské vleky, jeden z nich se nacházel na konci obce a druhý u lesních hájoven, oba měly délku 200 metrů. Na jejich provoz však chyběly peníze.

Skutečný zlom přišel v momentě, kdy si údolí pod Králickým Sněžníkem všimli členové původně policejní fotbalové TJ Rudá hvězda, dnešní Komety Brno. Právě jejich zájem o zpustlou sjezdovku nastartoval cestovní ruch v obci. Na kopec najela těžká technika a začal se budovat pořádný lyžařský terén.

Nejdelší visutý most pro pěší na světě Sky Bridge 721, 9. května 2022, Dolní Morava, Orlickoústecko. Ve výšce 95 metrů překonává údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum.
Dobrý, nebo špatný? Zážitek ze Sky Bridge je hlavně silný, říká šéf Dolní Moravy

Zájem o vleky trval i v 90. letech, v obci se budovaly nová ubytovací zařízení. V roce 2002 založili někdejší členové Rudé hvězdy společnost SKI Sněžník, jako cíl si vytyčili vybudovat zasněžování areálu technickým sněhem. Ani jim však nestačily peníze na to, aby neprosperující středisko zvládli ufinancovat. Kormidla se tak později chopil brněnský stavební magnát Jiří Rulíšek. Ten vbrzku přišel s novou vizionářskou ideou: podpořit na Dolní Moravě letní turistickou sezónu.

A tak se postupně začal měnit územní plán obce, pokračovaly spory s ochranáři a začala se psát nová etapa kdysi zapadlé obce ležící hluboko v Sudetech.

Dolní Morava má nejdelší visutý most pro pěší na světě. Sky Bridge 721 se otevře pro veřejnost v pátek 13. května.
VIDEOGALERIE: Hlava v nebi, kolena roztřesená. Projděte se s námi po Sky Bridge