Už po osmadvacáté vyrazili turisté v sobotu na trasy pochodu „Na Nový rok první krok“, který pořádá lanškrounský odbor Klubu českých turistů. Tentokrát si jeho účastníci užili opravdu nefalšovanou zimu. Ti, kteří vyráželi v noci na sobotu na úvodní část „stovky“, museli snášet poměrně silný mráz a sněžení, sobota pak přinesla nádherný slunečný den, v němž se navzdory mrazu pochodovalo už velmi příjemně, což si fandové zimní turistiky pochvalovali.

Největší zájem byl o nejdelší trasu

Dálkoplazové se po Novém roce sjíždějí do Lanškrouna z mnoha koutů republiky. Letos kupříkladu z Plzně, Prahy, Pardubic, Náchoda, Velkých Opatovic. Nechyběli samozřejmě ani turisté místní a z blízkého okolí. Celkem se jich na trasy dlouhé od osmi do sta kilometrů vydalo pětapadesát, přičemž nejvíce, šestadvacet, jich zvolilo „stovku“. Mezi „stovkaři“ byl už tradičně i jediný zahraniční účastník pochodu Jürgen Hadel, který přicestoval až od Drážďan. Účast na letošním ročníku označil hlavní pořadatel akce Milan Dařílek za standardní. „Letos jsme si užili pravého zimního počasí, což je určitě pro pochodníky příjemnější, než když jdou třeba za deště, jak už jsme to taky několikrát zažili,“ dodal. V klubovně nedávno rekonstruovaného Dělnického domu, v němž byl start i cíl pochodu, vládla po celý den příjemná nálada, na účastnících, kteří se v mnoha případech dobře znali, byla znát vedle únavy velká spokojenost.

Přelom roku ve znamení tří akcí

Sobotní pochod ovšem není pro lanškrounské turisty na přelomu roku jedinou aktivitou. Den po vánočních svátcích se už po sedmnácté vydali do poutního kostela na Mariánské hoře ke společnému „Zpívání vánočních koled“. Tato akce se po léta těší velké oblibě, což nakonec potvrdila i letošní rekordní účast. „Zpívání jsme organizovali vždy na Štěpána, letos jsme ale udělali výjimku a termín posunuli na 27. prosince. To se znatelně projevilo v účasti, dohromady nás bylo dvě stě osmdesát a akce se opravdu vydařila. Už podruhé jsme také měli pro účastníky připravený grog zdarma,“ prozradil Orlickému deníku jeden z nestorů lanškrounské turistky Áda Novák.

Připomněl také novoroční akci lanškrounských fandů turistiky, kterou byl 24. ročník pochodu k drtiči v Sázavském údolí. Také ta byla podle jeho slov vydařená. „Do Sázavského údolí se nás vydalo šestašedesát, což je v porovnání s ostatními ročníky akce velmi slušný průměr,“ prohlásil Áda Novák.

Úvod roku mají tedy lanškrounští turisté zdárně za sebou. Nezbývá, než jim přát zdařilou celou sezonu. Ta už tradičně vyvrcholí v září další Lanškrounskou kopou, dálkovým pochodem, který patří k nejvýznamnějším na východu Čech.