Zasadili strom k výročí republiky

Slavnostní akce začala cyklojízdou v rámci kampaně Dny zdraví. Účastníci mohli na cyklostezce plnit úkoly, posadit se na policejní čtyřkolku nebo se podílet na zasazení jírovce maďalu ke stoletému výročí republiky.

Strom bude růst vedle nových laviček přesně na historické zemské hranici. Po zasazení byl zalit dvěma konvemi vody: jednou z Tiché Orlice, která teče do Severního moře, druhou z Červenovodského potoka, který teče do Černého moře.

Vybudování přístřešku iniciovala Zuzana Wawrzyczková ze Šanova. „Bydlím tady a často jsem si všimla turistů i s malými dětmi, jak tu na rozcestí chtějí třeba svačit, a nemají si kam sednout, nemluvě o úkrytu před deštěm. Tak jsem přišla s nápadem na přístřešek a postupně se toho ujali další,“ řekla iniciátorka nápadu a dodala, že s maminkami z centra pro rodiče Dráček nápad rozšířily o hry a kvízy s kartáči,

V Šanově totiž již přes 150 let funguje továrna na kartáče, která ve třicátých letech zaměstnávala 160 lidí. Tehdy se říkalo, že tam pracuje každý druhý obyvatel Šanova.

„Hravé kartáče“ připomínají tradici

Děti i dospělí si můžou pohrát s hlavolamem s kartáči nebo odpovídat na otázky napsané na krabičkách umístěných na zdi přístřešku. Pokud si nevědí rady, odpověď se skrývá uvnitř krabiček.

Místní se těší, že přístřešek bude sloužit nejen turistům, ale i jako zázemí pro akce. „Na Šanově vládne pospolitost, líbí se mi, že tu lidi spolu drží a dokáží něco udělat,“ dodal k novince starosta Červené Vody Petr Mareš.

Adéla Babková Janovská